IslamBosna.ba-Termin „Veliki šejtan“ veže se za iransku revoluciju iz 1979. godine kada su Sjedinjene države odlučile uskratiti svoju podršku svom najvećem pionu u regionu, a možda i u cijelom svijetu iranskom šahu Muhammedu Rezi Pahlaviju. Odrekli su se ne samo njega već i čitave njegove porodice koja je vladala Iranom od 1925. godine. Postupak Amerike nije bio ništa drugo do klasični način postupanja sa svim pionima koje koriste do posljednjeg izdisaja, a onda ih odbace kao suh list. Čak nisu šahu dozvolili ni boravak u njihovoj zemlji, tako da je ostao bez saveznika. Primio ga je Sadat sve dok u Egiptu nije umro. Ali ovdje nije riječ o šahu, već o režimu čije postojanje je Amerika prihvatila nakon šaha, a to je režim tzv. Vilajetu-l-fekih, odnosno, vlast fekiha. Ajatollah Homejni je tada boravio u Parizu. Sigurno je to da Amerika nikada ne bi dozvilila Homejnijev povratak u Iran ako bi to značilo formiranje sistema koji će joj se suprotstaviti i biti protiv nje. Ne bi dozvolila povratak čovjeku koji će osnovati državu koja se protivi njenoj politici, kao i politici Zapada. Ali desilo se da Iran uđe u otvoren verbalni sukob sa „Velikim šejtanom“ punu četvrtinu vijeka, ali nikada u vojni sukob. Sve ono što se kasnije dešavalo najbolji je pokazatelj da se iza kulisa zapravo krije snažan savez i uzajamna pomoć.
Vrhunac iransko-američke saradnje imamo nakon 11. septembra, a i nakon američke okupacije Iraka. Taj vrhunac u iransko-američkoj saradnji imamo ponovo sada kada su se sunije u Iraku pobunili protiv sektaške vlasti koju su postavile Amerika i Iran i premijera Nurija el-Malikija koga u isto vrijeme podržava i Iran i Amerika.
Nakon što je, poslije 11.septembra Amerika odlučila pokrenuti napade na Talibane, došlo je do više susreta između visokih struktura iranskih i američkih obavještajnih službi. Iranske tajne službe ustupile su brojne informacije i podatke o Talibanima američkim kolegama tvrdeći da Talibani nastoje destabilizovati cijeli region. Također, Iran je dozvolio američkim avionima da koriste vazdušni prostor zemlje, a kada su brojni zvaničnici Talibana prebjegli u Iran, ovi su ih izručili Amerikancima koji su sa lahkoćom napunili Guantanamo. Nakon što su Sjedinjene Države 2003. odlučile osloboditi se starog iranskog neprijatelja Saddama Husejna, dobili su nesebičnu logističku podršku Irana, koji im je ustupio sve podatke i informacije koje je prikupljao. Također, pružili su im i skice najvažnijih ciljeva u Iraku. Najznačajniji iranski saveznici u Iraku, vođe šija, poput el-Malikija, el-Dža’ferija, el-Dželebija, bili su i najznačajniji saveznici Amerikanaca na eliminisanju Saddamovog režima, tražeći za uzvrat vlast za šije u Iraku. To se stvarno i dogodilo tako što su Amerikanci dali vlast Malikiju po drugi put 2010. godine iako je u prvom mandatu pokazao očigledan neuspjeh i izazvao buru gnijeva i nezadovoljstva. I sada su isto uradili, nakon izbora 2014., godine, ali sunijska revolucija koju mediji nastoje predstaviti kao revoluciju IDIŠ-a, će definitivno promijeniti političku i geografsku kartu Iraka. Ali, „Veliki šejtan“ koji je svo vrijeme bio samo „Veliki brat“ sjedi, ovih dana sa Irancima i u Beču, na marginama skupa o nuklearnom naoružanju kako bi razradio nove metode u obračunu sa sunitskim snagama u Iraku, a pod plaštom borbe protiv terorizm
a.
Napisao: Ahmed Mensur, publicista i novinar El-Džezire
Prijevod i obrada: IslamBosna.ba