IslamBosna.ba- Parlamentarni odbor Kuvajta je usvojio prijedlog zabrane ženske ‘golotinje’ na javnim mjestima i hotelskim hodnicima.
Parlamentarac Hamdan el-Azemi, predsjednik komiteta za anti-socijalno ponašanje, navodi da su ženski kupaći kostimi ‘strani kulturi Kuvajta te da se ne mogu prihvatiti ili tolerisati’.
On navodi da nema potrebe posebno definisati ‘golotinju’.
„Nema potrebe definisati nijedan od negativnih fenomena koji su strani kulturi Kuvajta“, kaže on. „To je nešto što se kosi sa pravilima islama i normama i tradicijom kuvajtskog naroda“, stoji u izjavi objavljenoj u srijedu.
Pristojnost na plaži je nedavno stekla veliku pažnju u Kuvajtu kada su zakonodavci i zvaničnici naglasili potrebu da svi stanovnici ‘poštuju karakter kuvajtskog društva i izbjegavaju ono što donosi provokacije’.
Oni tvrde da ‘oblačenje bikinija nije lični izbor ili stvar lične slobode’ već ‘napad na lokalne vrijednosti i osjećaje pristojnosti i skromnosti’.
Ove sedmice jedna majka iz Kuvajta izgubila je starateljstvo nad djecom nakon što je njen bivši muž na sudu pokazao njenu fotografiju u bikiniju u društvu sa muškarcem koji joj nije srodnik na plaži u drugoj zemlji kako bi pokazao da nije podobna da odgaja djecu.
„Majci se ne može vjerovati da će odgojiti djecu ispravno a fotografija je primjer koji ukazuje na nedostatak pristojnosti i nedostatak morala koji potkopava povjerenje u nju i dovodi je do javnog prezira jer društvo procjenjuje njene postupke moralno ili vjerski“, naveo je Jusuf Hussein, advokat oca.
El-Azemi je koristio sudsku presudu da bi podržao odluku parlamentarnog odbora da zabrani kupaće kostime.
„Sud je jasno presudio da je oblačenje kupaćih kostima strano kuvajtskoj tradiciji i vrijednostima’, kazao je on. „Sudije su se složile kako je odjeća za plažu majke nepodobna za starateljstvo nad djecom“, dodaje on.
Odluka odbora će morati biti odobrena od strane parlamenta prije nego što je prihvati vlada, ako je prihvate ministri onda postaje pravno obvezujuća.
Kuvajt je dom za oko 650.000 osoba koji rade kao ispomoć u kućama, većina njih je azijskog porijekla. Azemi je također tražio jasnu politiku vlade koja se tiče ‘kuvajtizacije’ javnog sektora ili da zamjene useljenike u javnom sektoru sa Kuvajćanima. On je također naveo da postoji 126.000 osoba koje nisu Kuvajćani i rade u privatnom sektoru, dok je najmanje 20.000 Kuvajćana nezaposleno i očekuje od države posao.
Azemi je pozvao na istraživanje kako bi se utvrdilo koja radna mjesta zauzimaju useljenici kako bi se mogli zaposliti Kuvajćani.
Kuvajt je islamska zemlja sa relativno strogim zakonima i tradicijom o društvenom moralu, iako ima veliku useljeničku zajednicu: na popisu stanovništva iz 2011. Ustanovljeno je da gotovo 65 posto stanovnika sačinjavaju stranci. Ministarstvo vanjskih poslova Velike Britanije savjetuje useljenicima da ‘Kuvajćani oblače konzervativnu tradicionalnu odjeću i mogu se uvrijediti ukoliko se oblačite neprimjereno ili da nije u skladu sa islamskim vrijednostima“.
U prošlosti kuvajtski zvaničnici su upozoravali zapadnjake na nošenje bikinija.
„Posjetitelji trebaju poštovati tradiciju i oblačiti pristojnu odjeću“, kazao je Adel el-Hašhaš, direkor Odjela za odnose sa javnoću i moralnu svijest, još 2012. godine.“Ovo ne znači da ćemo uhapsiti bilo koju ženu koja se kupa u bikiniju ukoliko se ponaša nemoralno“,
Prijedlog iz 2011. o zabrani bikinija i druge odjeće koja otkriva je proglašen neustavnim od strane odbora.
IslamBosna.ba