IslamBosna.ba– U naftom bogatoj zaljevskoj zemlji Kataru pokrenuta je nova kampanja koja poziva turiste i goste iz stranih zemalja da poštuju islamske vrijednosti i oblače se pristojno.

„Ukoliko ste u Kataru, vi ste jedni od nas. Pomozite nam da očuvamo vrijednosti i kulturu Katara, molimo vas da se oblačite pristojno na javnim mjestima“, napisano je u letku koji je dio kampanje.

Pod nazivom ‘Pokažite svoje poštovanje’ kampanja pristojnosti će biti pokrenuta na internetu, a osim toga distribuirat će se i letci kao i dijagrami neprikladne odjeće.

Kampanju je pokrenula grupa aktivistkinja, a online kampanja je odgovor na ‘kulturnu invaziju’ stranaca koji oblače odjeću koja suviše otkriva.

„Mi ne želimo da naša djeca počnu sa imitiranjem, mi želimo da očuvamo našu tradiciju i vrijednosti“, izjavila je glasnogovornica kampanje, Ummu Abdullah.

„Strankinje imaju svoje mjesto gdje ne moraju biti pokrivene, ali mi imamo pravo da odlazimo u bolnice, na pijace, u tržne centre, plaže bez toga da vidimo ovakve stvari“, dodaje ona.

Ummu Abdullah pojašnjava da će 20. juna grupa žena i djece početi sa posjećivanjem javnih mjesta, koja će biti određena sedmicu dana ranije, kako bi dijelili letke koji strancima pojašnjavaju kampanju. Ona dodaje da pojedinci nisu svjesni da je to uvredljivo. Da bi izbjegli da uvrijede ljude, Ummu Abdullah kaže da grupa planira dijeliti čokolade, cvijeće kao i marame uz letke, nadajući se da će dobiti pozitivan i prijateljski odgovor.

Ummu Abdullah također je svjesna da će pojedini tvrditi kako nemaju pravo zahtijevati da se stranci pridržavaju njihovih kulturnih normi. Kao odgovor ona navodi da kada putuje,ona se trudi uklopiti u ambijent, te kada putuje u Francusku ona ne nosi nikab, a očekuje da isto učine i stranci koji dolaze u Katar.

„Kako su ljudi počeli da ignorišu kulturnu invaziju, naši mladi su počeli pod obmanjujućom parolom modernizma, da usvajaju negativan stav, umjesto da mu se odupru. Jedan neposredni problem je činjenica da se oblačenje smatra abrazijom pristojnosti na javnom mjestima, veliki broj porodica je spriječen da posjećuje javna mjesta, što ih lišava da se uživaju u odmoru u vlastitoj zemlji“, navodi Umm Abdullah.

Na dijagramu kampanje prikazan je prikladan način oblačenja koji prikazuje da dio tijela od ramena do koljena mora biti pokriven. Ženama nije dozvoljeno da oblače kratke haljine, odjeću bez rukava i majice koje otkrivaju ramena.

Šorcevi, kao i veste koje otkrivaju grudi, prema ovom dijagramu su zabranjeni za muškarce koji posjećuju Katar.

Prema zakonu Katara pristojno oblačenje je zaštićeno a za nepristojnu odjeću je predviđena novčana kazna i šest mjeseci zatvora.

U članu 57. Ustava države stoji „Očuvanje javnog reda i morala, poštovanje nacionalne tradicije i uspostavljenih običaja je dužnost svih koji borave u državi Katar ili se nalaze na njenoj teritoriji“.

U članu 290. Kaznenog zakona stoji: „Ko god učini bilo kakav nepristojan gest, recituje nepristojnu pjesmu, izgovori nepristojne riječi ili bilo koji drugi nepristojan čin u/ili blizini javnih mjesta bit će kažnjen zatvorom u periodu do šest mjeseci kao i novčanom kaznom do 3.000 rijala ili bilo kojom od ovih izrečenih mjera“

Kampanja je pokrenuta uoči početka mjeseca ramazana, najsvetijeg mjeseca islamskog kalendara.

‘Pokaži svoje poštovanje“ nije prva inicijativa koja poziva strance da se oblače pristojno u ovoj zemlji Zaljeva.

Prije dvije godine Islamski centar za kulturu je pokrenuo sličnu kampanju o pristojnom, skromnom oblačenju.

„Sve je više osoba koje se nepristojno oblače na javnim mjestima, posebno trgovačkim centrima. Takvo ponašanje stranaca u sukobu je sa našom tracicijom“, kazao je Nasser el-Maliki, šef Odjela za odnose sa javnošću Islamskog kulturnog centra.

„Mi ne želimo da naša djeca budu izložena tome  niti da uče iz toga, i zbog toga počinjemo sa ovom kampanjom“.

Kampanja zvanično počinje od juna mjeseca a izazvala je različite reakcije među korisnicima društvenih mreža od kako je najavljena.

„Ne bi trebali zaboraviti zlatno pravilo: Kad si u Rimu, ponašaj se kao Rimljanin“, kazala je Nada Ramadan, iseljenica iz Egipta.

„Moramo poštovati lokalne običaje i uvjerenja“, dodaje ona.

Katar će biti domaćin Svjetskog nogometnog prvenstva 2022,  ima nešto više od preko 2 miliona stanovnika i šerijat je glavni izvor zakona. U Kataru također živi oko 17.500 britanskih državljana a svake godine 40.000 Britanaca posjeti ovu zemlju, prema ministarstvu vanjskih poslova Velike Britanije.

Procjenjuje se da strani radnici sačinjavaju oko 85 posto stanovništva Katara.

IslamBosna.ba

By