IslamBosna.ba-Potpomognut svojim ustavom, koji uzima Šerijat kao svoj glavni izvor zakonodavstva, Egipat je jedna od 40 zemalja koja nije ukinula smrtnu kaznu iz kaznenog zakona.

Prema lokalnim i međunarodnim izvještajima, najmanje 709 osoba je osuđeno na smrt na civilnim sudovima između 1981. i 2000. godine, a nad 249 osoba je izvršena presuda.

Od 1992. do 2001. godine ne manje od 94 osobe osuđene su na smrt u optužbama povezanim sa terorizmom i to na vojnim i državnim sigurnosnim sudovima, a najmanje 67 od njih je pogubljeno.

Relativno povećanje izricanja smrtne kazne postalo je primjetno od 2009. do 2012. godine. U 2010. godini izrečeno je 136 smrtnih kazni, iako je još uvijek nejasno nad koliko njih je ona i sprovedena. Najmanje jedna od 115 smrtnih kazni u 2011. godini je sprovedena, a u 2012. godini 91 osoba osuđena je na smrt dok je broj onih nad kojim je sprovedena nepoznat.

U martu 2013. godine krivični sud Port Saida osudio je 21 osobu na smrt u vezi sa ubistvima na stadionu u Port Saidu. U februaru 2014. godine sud je prihvatio žalbu i ponovno suđenje je pokrenuto.

Smrtna kazna se ponovo pojavala u vijestima nakon nasilnih razbijanja mirnih protesta na trgovima Rabba el-Adevija i Nahda u avgustu 2013. godine. Nakon što se nasilje proširilo u cijelom Egiptu ‘javne ličnosti’ su se složile da je smrtna kazna neophodan element u egipatskoj borbi sa onima koje je vlada okarakteristala kao ‘teroristi’.

Ranije u martu krivični sud u Kairu je osudio 26 osoba na smrt zbog navodnog kovanja zavjere o napadima na brodove koji prolaze kroz Suecki kanal. Optuženima se sudilo u odsustvu i to za planiranje napada na brodove koji prolaze kroz Suecki kanal, proizvodnju raketa i eksploziva kojim bi sproveli napade, nadgledanje i planiranje napada na sigurnosne ciljeve uz posjedovanje puški, automatskih puški, eksploziva i muncije.

Nakon neuspjelog pokušaja atentata na predsjednika Gamala Abdelnassera u Aleksandriji, 1954. godine, sedam vodećih članova Muslimanskog bratstva uključujući i vođu grupe Hassana el-Hudejbija osuđeno je na smrt. Kasnije je kazna ukinuta za El-Hudejbija koji je na kraju i oslobođen. Tokom 1964. godine Nasserov režim pokrenuo je veliku kampanju protiv Bratstva i uhapsio je veliki broj njegovih vođa i članova, uključujući i Sejjida Kutba. Kutb i pet drugih vodećih članova osuđeni su na smrt zbog kovanja zavjere i pokušaja ubistva Nassera. Smrtna kazna izvršena je 1966. godine.

Tokom 1982. godine pet članova pokreta Islamski džihad,uključujući i Halida el-Istanbulija osuđeno je na smrt zbog atentata na predsjednika Envera el-Sadata. Smrtna kazna je izvršena u aprilu 1982. godine.

U ponedjeljak sud u Minji osudio je 529 osoba na smrtnu kaznu zbog ubistva policajca i ova presuda smatra se najvećom masovnom smrtnom kaznom u historiji egipatskog krivičnog suda.

Među osuđenicima nalaze se dr. Badavi i Abdelrahman Ismail koji su već mrtvi, njih su ubili policajci u Minji; također i pet osoba koje već tri godine ne žive u Egiptu, dvojica osuđenika imaju po 17 godina, maloljetnici po zakonu ne podliježu smrtnoj kazni; dr Katani, jedan od 1.200 uhapšenih, kidnapovan je prije nego što se dogodilo to za šta je i okrivljen.

Ono što se dešava u Egiptu je masovno ubistvo i prema međunarodnom pravu predstavlja zločin prema čovječnosti.

 

„pa čini što hoćeš; to možeš učiniti samo u životu na ovome svijetu!“

(Ta-ha, 72.)

 

IslamBosna.ba

By