U sklopu projekta Drugi bosanski konvoj pomoći Sirijskom narodu „Bosna za Siriju 2“ tim od četiri člana udruženja Solidarnost bio je u posjeti kriznom štabu IHH-a smjetšenom u Rejhanliju uz samu granicu sa Turskom. Za prikupljena novčana sredstva u vrijednosti 54 344 eura IHH-a organizacija je u naše ime kupila pakete hrane, setove za bebe, madrace, ćebad. Plan je bio da pripremljena roba tokom naše posjete bude distribuirana unutar Sirije i da naš tim uđe u kampove unutar Sirije. Po našem dolasku saznajemo da granica nije otvorena već 5 dana i da je samo dozvoljen ulazak kruha unutar Sirije. Deset kilomentara u dva reda poredana kolona vozila od čega većina za trgovine nalazi se uz samu granicu sa Sirijom. Drugi dan našeg boravka u Rejhanliju krenuli su kamioni humanitarne pomoći ali nije bilo dozvoljeno humanitarnim radnicima da ulaze unutar Sirije. Međusobni sukobi raznih grupa doveli su do potpune nesigurnosti unutar Sirije. Napadi se dešavaju uz same granične prelaze. Pored toga svi manji prelazi su zatvoreni. Na glavnim prelazima vojska traži predavanje pasoša njima, podnošenje zahtjeva za ulazak u Siriju u sklopu humanitarne misije. Tek nakon njihove dozvole moguće je ući unutar kampova. Sa domaćinom (IHH) dogovoreno je da naša humanitarna pomoć bude prvom prilikom dostavljena unutar Sirije i da će fotografije biti dostavljene kao dokaz podjele sirijskim izbjeglicama u Siriji vrlo brzo. Dogovorili smo se da u toku našeg boravka posjetimo sirijske izbjeglice koje ovih dan pristižu iz Halepa i Homsa u Rejhanli, da posjetimo novo izgrađenu savremenu bolnicu za Sirijce, sirotište, medresu i jedno selo uz samu granicu sa Sirijom u kojoj su se ovih dana smjestile sirijske izbjeglice.
Prvi dan naše posjete 18.02. 2014 – Krizni štab IHH-a Rejhanli
Novi krizni štab IHH-a je kompleks površine 23 dunuma u kom se nalazi velika zgrada IHH-a gdje se pored kancelarija IHH-a nalaze i uredi drugih partnerskih humanitarnih organizacija. U sklopu ovog kompleksa IHH-a posjeduje i veliko centralno skladište koje je bilo puno raznovrsnim artiklima humanitarne pomoći upravo zbog zabrane dostave pomoći sirjskim izbjeglicama tih dana. Pored ovog skladišta pod kirijom IHH-a imaju još dva velika skladišta. Ćebad, spužve, madraci, odjeća, prehrambeni artikli, sve prekrasno sortirano. U sklopu ovog kompleksa IHH-a je izgradila veliku pekaru koja dnevno proizvede 170 000 sirijskih lepinja. Većina lepinja ide unutar Sirije , sirijskim izbeglicama u kampovima. U pekari su svi uposleni Sirijici kojima IHH-a daja novčanu naknadu za rad. Radnici rade u tri smjene. Petkom se pipremaju lepinje za subotu koja je jedini slobodan dan radnicima pekare.
Posjeta sirotištu:
Sirotište predstavlja jedna kuća gdje se u prizemlju nalazi ured organizacije Kahateny koja vodi brigu o jetimima u sirotištu ali i o drugim jetimima iz Sirije. Ova organizacija vodi brigu o ukupno 550 jetima. U sirotištu trenutno je smješteno 24 jetima. Odgajatelji su žene koje imaju djecu jetime,čiji muževi su poginuli. Za navedeni objekat obavezni su plaćati kiriju 1700 dolara mjesečno. IHH-a organizacija pomaže navedeno sirotište i surađuje sa rukovodstvom pomenute organizacije. Prije posjete sirotištu kupili smo im raznovrsne slatkiše. Iz Bosne ponijeli blokiće i drvene olovke . Svakom djetetu smo poklonili mali paketić slatkiši, olovka, blok za crtanje. U znak zahvalnosti dječica su nam otpjevala dvije pjesme.
Posjeta medresi
U Rejhanliju se nalazi 7 sirijskih škola. Jedna od njih je i medresa koja u svom radu pruža usluge osobama od 6 do 65 godina. Medresu pohađa ukupno 750 djece. Medresa ima 15 prostorija veličine od 10 do 50 kvadrata. Godišnja kirija iznosi 24 000 dolara. U momentu posjete vidjeli smo žene od 65 godina koje nastoje naučti arapsko pismo i Kur’an. Djevjčice mlađe predškolske dobi, oko 90 djevojčica, u jednoj prostoriji kroz igru i pjesmu stiču razna znanja i vještine. Za hafize kur’ana priprema se 24 djevojke. U medresi je uposleno 30 nastavnika. U sklopu medrese postoji radionica izrade raznovrsnih rukotvorina koje oni nastoje prodati i tako zaraditi nešto za rad medrese. Medresa se suočava sa problemom nedostatka novčanih sredstava potrebnih za kiriju i platu radnicima. Već dva mjeseca nisu uspjeli ispuniti pomenute obaveze. S toga smo ih odlučili pomoći doncijom od 2 500 eura da plate kiriju. Drugi dan smo ih opet posjetili s namjerom da im uručimo poklone koje smo im pripremili. Za 200 eura smo im kupili razne kekse, eurokrem, sokiće, štapiće, čokoladne bananice, olovke , gumice i sveske za djevojčice i lančiće. Nestrpljivo su nas čekali zbijeni u jednu prostoriju i djeca i odrasli. Ta radost, pružene ručice koje čekaju da dobiju poklon, pogledi koji govore „Daj meni“ , dostojanstveno držanje, čekanje na red nekih su nešto što se ne može opisati. Rekli smo im da dolazimo iz Bosne, da smo i mi bili u ratu, da ih razumijemo, podržavamo i na koje načine je do sad bosanski narod pomogao sirijski narod . Izrazili su neizmjernu zahvalnost za sve. Djevojke su pružale ruke u namjeri da se rukuju, zahvaljivale za sve učinjeno. To je trenutak koji se ne zaboravlja. Hvala ti Bosno, hvala donatorima.. .
Posjeta Bolnici “Emel“
Bolnica je donacija Katara i zauzima površinu od 1200 metara kvadratnih. Za ovu savremenu bolnicu ukupno su utrošena 2 miliona dolara. Bolnica posjeduje sobe za ležanje, laboratoriju, rendgen kabinet, operacione sale, apoteku. U bolnici rade: ortopedi, hirurzi, internisti, ljekari opće prakse. Svakih mjesec dana dolazi tim ljekara iz Egipta ( hirurg, ortoped ) , ostaje petnaest dana i pruža nepohodne usluge sirijskim izbjeglicama. Bolnica ima potrebe za ljekarima hirurzima. Bilo bi nam veliko zadovoljstvo kad bi se javio neki ljekar hirurg iz Bosne da bude mjesec ili 15 dana u misiji pomoći sirijskim izbjeglicama. Ukoliko neko izrazi takvu želju molimo ga da nam se javi. U bolnici smo donirali bolesnicima koji su se u tom trenutku zatekli 140 eura. 20 eura po osobi.
Posjeta sirijskim izbjeglicama u selu: Do Ajrandž
Selo je smješteno uz samu granici sa Sirijom. Bavi se isključivo poljoprivredom i u njemu živi oko 15 porodica. Za ogrijev služe suhe stabljike pamuka kog ovo selo uzgaja. Sirijske izbjeglice su smještene u stare ,trošne kuće koje su napuštene pošto su mještani sebi izgradili bolje. Ono što smo vidjeli tokom posjete bilo je emotivno izuzetno teško. Izbjeglice se međusobno poznaju i druže. Dok smo išli selom i dijelili pomoć djeca su za nama trčala, svo vrijeme nas pratila. Poridice imaju dvoje ili više djece. Niko od te djece ne ide u školu. Većina ih se ne zna ni potpisati kako odrasli tako i djeca. Primjetili smo da su prostorije iako oskudno namještene uredne ali isto tako da im nedostaje sredstava za ličnu higijenu.
Svaka porodica je dobila paket sa prehrambenim artiklima, spužvu ili dvije ovisno o broju članova, ćebad, a ako ima bebe i paket za bebe. Pored toga dogovorili smo se da svakoj porodici doniramo po 50 eura. Izuzetak smo napravili u jednoj porodici gdje smo dali 300 eura pošto pomenuta porodica mora svaki mjesec plaćati kiriju od 200 dolara, dok druge ne.
Ono što nam će posebno ostati u sjećanju iz ovog sela : dedo koj je tužno posmatrao sve kad smo stigli. Nakon što smo rekli otkud smo , zaplakao je rekavši da je u Halepu sve izgubio. Zahvaljivao se mogo na pomoći. Jedan Srijac je odbijao pomoć. Kad smo pitali zašto objasnili su nam da se u porodici desila tragedija, nedavno su izgubili jendog sinčića a drugi kog smo vidjeli je sav od opekotina po leđima hitno treba pomoć ljekara. On traži samo pomoć ljekara.Predstavnci IHH-a su mu objasili kako da dođe u bolnicu Emel .
Sirijska djeca u ovom selu ne idu u školu. Da bi išli u školu svako dijete treba 8 lira na dan za prevoz.
U selu smo donirali ukupo 810 eura i 80 dolara sirijskim izbjeglicama.
Posjeta sirijskim izbjeglicama u samom gradu Rejhanli:
U Rejhanliju smo posjetili porodice koje su prije nekoliko dana došle u grad. U jednoj kući živjele su dvije porodice sa 14 članova. Mladić teško ranjen u nogu ležao je sklupčan na podu. Otac mladića je pitao radnika IHH-a da li imaju jastuke. Niko u porodici nije imao jastuk. Rečeno im je da dođu u krizni štab po iste. Donirali smo im 185 eura prehrambene pakete, ćebad, spužve . No, ono što nam je teško palo jeste posjeta izbjeglicama koje žive u garažama. U momentu kad smo stigli odmah se okupio veliki broj izbjeglica. Svi su željeli pomoć. Trebalo je da tu damo paket i ostalo za tek pristiglu prodicu majku sa djetetom koja je sa sestrom živjela u garaži koja nema vrata, imala je ćebe umjesto vrata. Na upit gdje ide u WC pokazala je na kuću preko puta. Uvjeti koje smo tu vidjeli zaista su teški. Odjednom su nam se svi obraćali, tražili. Bilo je preteško. U IHH-a su nam rekli da u regiji Hataj im 15 000 sirijskih izbjeglica. IHH-a mjesečno za iste potroši 600 000 lira u paketima hrane. 300 000 lira potroši samo za izbjeglice u Rejhanliju. Ma kako nam sve viđeno izgledalo preteško ipak je stanje unutar Sirije znatno teže. U Rejhanliju IHH-a pomaže 500 porodica svaki mjesec. Sva ostala pomoć bazirana je na izbjeglice unutar Sirije.
21. 2. 2014. Istanbul:
U Istanbulu smo zahvaljujući velikom prijatelju bosanskog naroda, Bošnjaku Huseinu Kansu posjetili jednu sirijsku samohranu majku sa troje djece i donirali joj 100 eura.Posjetili smo jednu čečensku porodicu i istoj donirali 185 eura. Posebnu radost predstavljala je pomoć majci čiji je sin poginuo u Bosni. Starica od 60 godina, teško bolesna, ima neku penziju iz Bosne kao jedini izvršilac primanja. Kad nema što jesti zove Kansua za pomoć. Baš u momentu dok smo bili u posjeti sirijskoj porodici, Allah je dao da ga zove i traži pomoć. U glavnom uredu u IHH-a donirali smo 8 000 eura uz dogovor da se za iste kupi brašno pošto su nam rekli da im nedostaje brašna. Brašno će biti kupljeno za potrebe pekare u Kilisu. Vratili smo se zadovoljni što smo svojom posjetom poslali poruku podrške, solidarnosti bosanskog naroda sa narodom Sirije. Iz respekta prema svim učesnicima kojih je bilo 20 udruženja i 20 džemata, na baneru je stajalo samo od Bosne za Siriju. Još jednom veliko hvala svim učesnicima.
Narod Sirije nas uistinu treba. Tragedija Srijskog naroda je velika. Potrebe za pomoći su ogromne. IHH-a je pokrenula veliku kampanju pod motom „Trebam te“ – „ I need you“ sa namjerom da do 11. aprila obezbjedi 1 000 kamiona raznovrsne humanitarne pomoći. 23 . 2. 2014. u nedelju kao početak ove kampanje krenulo je 229 kamiiona pomoći . Iz Istanbula 78 a 154 kamiona iz 58 turskih gradova. IHH-a je uputila poziv svim udruženjima da se priključe ovoj velikoj kampanji. InšAllah podržali smo ovu kampanju, prihvatili poziv da budemo dio iste. Uskoro posredstvom našeg udruženja više detalja o novoj humanitarnoj akciji Bosna za Siriju 3 „Trebam te“ .
SolidarnostBosna