Trenutno još četiri razarača krstare istočnim Sredozemljem spremni da lansiraju rakete tomahawk protiv režima Bashara al-Assada ako to naredi američki predsjednik.

Sjedinjene Američke Države poslale su još jedan razarač do sirijskih obala, pa je sada ukupno pet brodova opremljenih krstarećim raketama u istočnom dijelu Sredozemnog mora, izjavio je u četvrtak jedan američki zvaničnik iz ministarstva odbrane.

“USS Stout je u Sredozemnom moru i kreće se prema istoku”, izjavio je ovaj zvaničnik.

“Ovaj ratni brod treba da zamijeni USS Mahan, ali bi oba broda trebalo da neodređeno vrijeme plove zajedno, sa još tri razarača, u vodama uz sirijske obale”, kazao je on.

Trenutno još četiri razarača krstare istočnim Sredozemljem spremni da lansiraju rakete tomahawk protiv režima Bashara al-Assada ako to naredi američki predsjednik.

Zvaničnik ministarstva odbrane, koji je želio da ostane u anonimnosti, nije precizirao koliko vremena će Mahan ostati u zoni prije nego što se vrati u svoju luku u Norfolku, na istočnoj američkoj obali iz koje je isplovio krajem decembra 2012, prenosi Fena.

Vlada Velike Britanije saopćila je u četvrtak kako je dobila pravni savjet da bi toj državi moglo biti dozvoljeno da vojno djeluje protiv Sirije, čak i ako takav potez blokira Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda.

Vlada navodi da je pravna osnova za takvu akciju humanitarna intervencija.

Ukoliko bi Vijeće sigurnosti blokiralo mogućnost vojne akcije u Siriji, Velikoj Britaniji bi i dalje bilo dozvoljeno da djeluje zbog iznimnih mjera, saopćeno je iz Vlade.

Saopćenje dolazi u vrijeme kada britanski Parlament raspravlja o Vladinom prijedlogu vojnog udara na Siriju.

U međuvremenu, sirijski predsjednik Bashar al-Assad izjavio je da će se njegova država braniti u slučaju strane vojne intervencije, prenose sirijski državni mediji.

“Sirija će se braniti ako bude suočena s agresijom i prijetnje će samo povećati posvećenost principima i nezavisnosti”, rekao je Assad delegaciji jemenskih političara u četvrtak.

Ban traži više vremena za inspektore

Generalni sekretar Ujedinjenih naroda (UN) Ban Ki-moon ranije je saopćio da će inspektori Ujedinjenih naroda koji istražuju navode o napadu hemijskim oružjem napustiti Siriju u subotu, te zatražio da im se omogući dovoljno vremena da završe istragu.

Obraćajući se novinarima u Beču u četvrtak, Ban je rekao da će inspektori završiti istragu u petak, te otputovati iz Sirije u subotu, nakon čega će mu podnijeti izvještaj.

Nakon što su Sjedinjene Američke Države i Velika Britanija nagovijestile mogućnost vojnog udara, Ban je ponovio raniji apel da se pruži šansa diplomatiji.

“Bitno je da svi različiti stavovi usaglase na miran način i kroz dijalog i nastavit ću raditi po ovom principu”, rekao je on.

U vrijeme Banovog govora, inspektori UN-a stigli su u Doumu nadomak Damaska, da istraže područja gdje su, prema riječima aktivista, snage predsjednika Bashara Al-Assada ispalile rakete napunjene hemijskim agensima 21. augusta.

Ljekari bez granica saopćili su da je najmanje 355 ljudi ubijeno, a više od hiljadu ranjeno.

Ban je kazao da razgovarao s američkim predsjednikom Barackom Obamom o istrazi UN-a. Obama je u srijedu izjavio kako je američka Vlada zaključila da su snage sirijskog predsjednika Bashara al-Assada upotrijebile hemijsko oružje.

“Također sam izrazio moju iskrenu želju da ovom timu istražitelja bude dozvoljeno da nastave svoj rad kako to nalažu države članice [UN-a]”, rekao je Ban.

“Kazao sam [Obami] da ćemo podijeliti informacije i našu analizu uzoraka i dokaze sa članovima Vijeća sigurnosti i članicama Ujedinjenih naroda”.

Obama za ograničeni vojni udar

Obama je ranije potvrdio je kako još nije odlučio o vojnom napadu na Siriju no cilj „ograničene i po mjeri skrojene vojne akcije“ bio bi odvratiti sirijski režim od buduće upotrebe hemijskog oružja.

„Ako to kažemo na jasan i odlučan, ali vrlo ograničen način, ispaljujemo time hitac upozorenja kojim kažemo ‘prestanite to činiti’“, rekao je Obama u televizijskom intervjuu za Public Broadcasting Service.

„Ograničen, po mjeri skrojen vojni udar, a ne dugotrajan angažman kakav je bio u Iraku, mogao bi biti dovoljan da pošalje poruku da se hemijsko oružje ne može tolerirati“, rekao je Obama.

Po njemu, to „može imati dugoročno pozitivan učinak na američku nacionalnu sigurnost“ uz objašnjenje kako Washington vjeruje da je sirijska Vlada odgovorna za hemijski napad i ne vjeruje da sirijska opozicija raspolaže hemijskim oružjem za napad takvih razmjera.

„Američki nacionalni interesi mogli bi biti ugroženi padne li sirijsko hemijsko oružje u krive ruke i zato želimo osigurati da se (to oružje) ne proširi na način da bi u konačnici pogodilo našu sigurnost“, poručio je Obama.

Opozicija traži suđenje Assadu

Sirijska opozicija tvrdi da je u napadu Vladinih snaga upotrijebljeno hemijsko oružje, što vlasti opovrgavaju.

Opozicija smatra da „Zapad treba izvesti udar na režim Bashara al-Assada i izvesti ga pred Međunarodni krivični sud“.

TOPNIČKI NAPAD NA OPOZICIJU

Sirijska vojska počela je u srijedu uvečer intenzivnu topničku vatru sa planine Kasyoun u pravcu distrikata koje kontrolira opozicija u Damasku.

Prema izjavama aktivista s terena, snage sirijske vojske počele su s intenzivnom vatrom na nekoliko različitih područja koja se nalaze pod kontrolom opozicije u glavnom gradu Sirije.

Navodno u tim napadima ima mnogo poginulih i povrijeđenih.

S druge strane, u Damasku se tijekom dana nije mogao kupiti kruh, a u mnogim dijelovima grada nije bilo vode.

„Hemijski Bashar masakrirao je naš narod 21. augusta. On ne smije izbjeći sankcije koje zaslužuje“, rekao je predsjednik opozicijske sirijske koalicije Ahmad Jarba u intervjuu objavljenom u dnevnom listu Le Parisien, a prije njegovog susreta s francuskim predsjednikom Francoisom Hollandeom.

Dodao je i kako sirijska opozicija očekuje od Zapada „kažnjenički udar na sirijski režim“, a zatim „političku i vojnu podršku Slobodnoj sirijskoj vojsci“, odbacivši pritom organizacije poput Al-Kaide.

„Ne želimo se riješiti Assada da bismo prihvatili Al-Kaidu“, zaključio je Jarba.

Cameron čeka nalaze inspekcije

Britanski parlament raspravlja u četvrtak o Vladinom prijedlogu vojnog udara na Siriju, ali neće donijeti konačnu odluku jer je pod višestrukim pritiscima premijer David Cameron obećao pričekati nalaze stručnjaka UN-a za hemijsko oružje.

Dan pošto je pozvao parlamentarne zastupnike na zasjedanje kako bi glasali o Siriji, Cameron se morao povući jer su opozicioni laburisti zatražili pomniju analizu, a kritizirali su ga i u vlastitoj stranci.

Britanska vlada pripremila je zastupnicima prijedlog kojim se osuđuje Assad za upotrebu hemijskog oružja u Siriji 21. aguusta, „zbog čega je potreban snažan humanitarni odgovor međunarodne zajednice, uključivo, ako je potrebno vojnu akciju“.

Opozicija, koja ima 257 zastupnika od 650 u donjem domu Parlamenta, najavila je da će glasati protiv ako Vlada planira vojni udar prije nego sazna rezultate UN-ove istrage, prenose agencije.

Britanska javnost protiv akcije

Cameronov neuspjeh brzog vojnog udara mogao bi odgoditi napore Sjedinjenih Američkih Država da krstarećim raketama napadne ciljeve u Siriji već ovaj tjedan, javljaju agencije.

U srijedu je Cameron najavio da će Parlament dvaput glasati o akciji u Siriji, a ne samo u četvrtak kako se isprva predviđalo.

Podrška britanske javnosti za akciju je slaba, a anketa YouGov pokazuje da se 50 posto Britanaca protivi raketnom napadu na Siriju, dok ga odobrava samo 25 posto.

Pet stalnih članica Vijeća sigurnosti UN-a nisu u srijedu uspjele polstići dogovor o britanskom prijedlogu rezolucije kojim bi bila odobrena upotreba vojne sile protiv Sirije.

Sirijski premijer Wael al-Halqi izjavio je jučer da će njegova zemlja, u slučaju da dođe do vojne intervencije međunarodne zajednice, postati “groblje osvajača”.

Izvor: Al Jazeera i agencije

By