Načini za izgradnju samopoštovanja
Samopoštovanje je vrijednost koju dajemo samima sebi i mišljenje koje o sebi imamo. Allah tebareke ve te’ala nas je prije 1400 godina blagoslovio sveobuhvatnim načinom života koji se zove islam i koji priznaje prava svih živih bića.
Problemi sa samopoštovanjem javljaju se na dva nivoa.
1. Lični nivo
Na ličnom nivou, nisko samopoštovanje može doslovno gurnuti muslimana preko ruba, direktno u džehennemsku vatru! Osoba se može promijeniti kako bi se uklopila u nesavršeno društvo ili kulturu. Ovakve promjene podrazumijevaju da se kod osobe promijeni životni stav, mišljenja i vrijednosti. Tako, na primjer, sestra koja nosi hidžab može odlučiti da ga skine pomislivši da je ružna jer joj to mediji govore. Ne bismo se trebali priklanjati nesavršenom sistemu kad imamo savršen način života koji nam je poslan i savršen primjer koji trebamo slijediti.
2. Društveni nivo
Društvena džungla predstavlja zvjersku prijetnju u tolikoj mjeri da može zastrašiti osobu i ako ona sa sobom ne nosi svoju duhovnu odbranu neminovno će patiti zbog osjećaja bezvrijednosti. Saradnici i članovi porodice nerijetko mogu učestvovati u okupljanjima na kojima se osoba maltretira ili joj se ruga zbog onoga što ona jeste. Kritizira se nečiji način života, a ponekad i čitavo postojanje neke osobe. Nedostatak samopoštovanja u takvim slučajevima može uzrokovati depresiju ili strah od ljudi.
Samopoštovanje se ne pojavljuje niotkuda; potrebna je svjesna odlučnost, duhovna povezanost sa Allahom tebareke ve te’ala i emocionalna ravnoteža. Potrebno je ići korak po korak i postepeno nadograđivati vlastitu vrijednost.
1. Lična procjena
Uradite ličnu analizu tako što ćete napraviti listu “prednosti” i “slabosti”. Novčić uvijek ima dvije strane; ne možete biti ni 100% dobri ni 100% loši. Zato stavite na papir sve svoje pozitivne navike i osobine, ali i one negativne. Ako vam je veoma teško nabrojati svoje dobre strane, neka vam u tome pomogne povjerljiv prijatelj ili neko iz porodice ko ih može istaći. Istu osobu možete zamoliti da navede i vaše loše strane.
Najbolje tačke poređenja za vlastitu procjenu su Kur’an i sunnet, jer oni predstavljaju uputstvo za dobro i loše. Nakon što pregledate svoje slabosti, prekrižite tu riječ i umjesto nje napišite izazovi – to su područja na kojima trebate raditi kako biste ih promijenili.
2. Razvijanje imana
Kada ste prisiljeni da se osjećate bezvrijedno, možete se zaštititi podizanjem imana. Islam, naša vjera, je istina, optimizam, težnja savršenstvu i u njemu je tajna ličnog uspjeha i sreće kao i uspjeha i sreće čitave zajednice. Zato ne biste trebali posvećivati pažnju ovosvjetskim standardima ljepote i glamura i osjećati se loše jer vaš izgled nije u skladu s njima. Budite svjesni da ste vi stvorenje Uzvišenog Gospodara tebareke ve te’ala i da pripadate ummetu našeg voljenog poslanika Muhammeda salallahu alejhi ve sellem.
3. Razvijanje pozitivnih vještina i navika
Pozitivan samorazvoj i aktivnosti mogu značajno doprinijeti povećanju samopoštovanja. Aktivnosti kao učenje Kur’ana uz čitanje prijevoda i proučavanje značenja (tefsir) posebno su pozitivne jer učenjem čovjek osjeća kako obogaćuje svoj um. Klanjanje obaveznih (farz) namaza na vrijeme pet puta dnevno također osigurava osjećaj vrijednosti jer ste svjesni da ste robovi Uzvišenog Gospodara tebareke ve te’ala te da se čast i dostojanstvo postižu kroz islam. Također, možete pronaći ono u čemu ste dobri i što volite da radite i započeti svoj vlastiti projekat inšallah (npr. prikupljanje novca za neku humanitarnu svrhu) ili se pridružiti nekim vannastavnim aktivnostima.
4. Lično dotjerivanje
Skromno odijevanje i ponašanje se ponekad pogrešno tumače i ljudi ostavljaju dojam da su nemarni ili prljavi. Naša vjera objedinjuje skromnu islamsku odjeću sa čistoćom i urednošću.
5. Pronađite dobro društvo
Ako se družite sa ljudima koji ismijavaju vaša vjerovanja i vrijednosti, sami ste sebe osudili na osjećaj bezvrijednosti. Družite se s pravednim ljudima koji priznaju vašu vrijednost, koji vam pomažu da uvidite svoje slabosti i koji imaju produktivne i zdrave navike. Druženje s ljudima možete ocijeniti prema vrsti onoga na što se vrijeme troši. Ako neko provodi vrijeme na bučnim zabavama, na kojima se prelaze Allahove tebareke ve te’ala granice, vrijeme je da shvatite da ta osoba nije pravo društvo za jednog muslimana. Ali, ako imate dobre prijatelje koji se opuštaju i uživaju u okvirima mudrih granica koje je Allah tebareke ve te’ala postavio, i ako vaše produktivne aktivnosti uključuju halke, namaz u džematu, razumijevanje i učenje Kur’ana i slične pozitivne teme, vrlo je vjerovatno da ćete se uz njih osjećati prijatno i da ćete imati koristi od takvih druženja.
6. Rast kroz iskustvo
Bilo bi potpuno beskorisno kada biste naučili da cijenite sebe i onda to zaboravili za godinu dana! Zabilježite kako ste povećali osjećaj vlastite vrijednosti, sačuvajte informacije o člancima, knjigama, internet stranicama za kojima ste tragali a koje su vam bile korisne. Posmatrajte i bilježite promjene u svom stavu prema drugima i svom životu i stav drugih prema vama. Dostignuća i promjene će vas, ako Bog da, nastaviti motivisati.
7. Razvijte odbranu
Kada ovladate gore navedenim koracima, možete sami sebe testirati na jednostavan način: testirajte kako reagujete na nepravedan kriticizam. Trebali biste govoriti smireno i artikulisano, samopouzdano i čvrsto, onako kako nas uče Kur’an i sunnet. Sjetite se da biti samopouzdan i čvrst ne znači govoriti ružno ili nepristojno.
8. Branite svoga brata ili sestru
Potrebna je hrabrost da se čovjek zauzme za sebe ali isto tako i da se zauzme za brata ili sestru. Kada vidite da nekoga ponižavaju na ličnoj osnovi, ljubazno ga podržite i branite jer je to vaš brat ili sestra u islamu. Zapravo, nije bitno ko je nepravedno optužen ili potlačen, trebamo težiti da se zauzimamo za istinu i pravdu.
Ovi koraci su samo osnove. Na vama je da se prema sebi odnosite dobro i da otkrijete šta vam podiže moral i izgrađuje samopoštovanje. Važno je zapamtiti da veoma nisko samopoštovanje nagriza naše cjelokupno postojanje jer nam krade sreću i osjećaj vlastite vrijednosti. Istovremeno, preveliko samopoštovanje je ekstremno destruktivno jer vodi u ponos, aroganciju i narcizam. Islam ističe najuspješnije strategije življenja; ako budete svoju vrijednost mjerili prema islamu a ne prema društvu, i uskladite svoj život sa svojom vjerom, vrlo brzo ćete moći prevazići nedostatak samopoštovanja.
(aktivanmuslimancom)