U stotinama sela zbog zagađenosti zraka i zatrovane vode broj oboljelih od raka enormno je veliki. Naziv “Aizhen Cun”, u prijevodu “rak selo” mnogim Kinezima je dobro poznat. Komunistička partija Kine do sada je izbjegavala da o tome govori jer bi bacilo sjenu na kineski ekonomski napredak koji je procvjetao u poslednje dvije decenije.

U aktuelnom izvještaju kineskog ministarstva za ekologiju stoji: ”Otrovne tvari su u proteklim godinama zagadile zrak, u većem dijelu zemlje prouzrokovale su onečišćenje pitke vode, a u pojedinim regijama stvorena su tzv. rak-sela, u kojim je veliki postotak oboljelih od raka”.

Ministarstvo je obećalo zatvaranje kompanija koje najviše uzrokuju zagađenje okoliša, također je rečeno da će biti prisiljene da plate posebno osnovanim osiguravajućim društvima koja će se pobrinuti da se uklone veće štete.

“Ovo je veliki napredak” izjavio je najpoznatiji ekološki aktivista Ma Jun za britanske novine The Telegraph, “do sada je ova tema uvijek bila na margini”.


Svaka četvrta osoba umire od raka

U jednom od tzv. rak selu Dongjinu, smještenom u sjevero-istočnoj provinciji Jiangsu, u roku od nekoliko godina umrlo je više od 100 stanovnika od raka pluća, želuca ili jetre, što je jako visok broj uzevši u obzir da selo broji oko 2000 stanovnika.

Do sada su lokalne vlasti negirale da je jedna hemijska fabrika smještena u blizini sela uzrok velikog broja smrtnosti, iako je lokalni sekretar partije odredio stanovnicima da svakodnevno uzimaju tablete za jetru.

2009. godine kineski novinar Deng Fei na google mapi napravio je kartu sa najteže pogođenim selima i proširio je preko socijalnih mreža. Mnogi drugi ekološki aktivisti i novinari, inspirisani njegovom idejom, nastavili su istraživati i na listu dodali ostala sela, tako da se broj popeo na najmanje 459 rak-sela.

Državni zdravstveni izvještaj iz 2009. godine svjedoči da je stopa oboljelih od raka porasla, i da se u posljednjih 30 godina upeterostručila. Svaki četvrti kineski stanovnik umire od raka pluća ali ministarstvo zdravlja to nije dovelo u vezu sa porastom hemijskih fabrika.

 

Otrovne supstance će biti zabranjene

Najnoviji izvještaj ministarstva ekologije ne spominje tačan broj rak-sela u Kini. Ono što je pozitivno u dokumentima je lista od 58 hemikalija čija će se upotreba ograničiti ili skroz zabraniti u sljedećih 5 godina.

Postaje sve jasnije da je uništavanje okoline nepogodno i za ekonomiju. “Čak i fabrike trebaju čistu vodu, koju mi skoro da nemamo.”, izjavio je ekonomista Mao Yanhua sa Sun Yat-Sen univerziteta.

Kinesko vodstvo ima plan po kojem će nastojati da kroz razne kontrolne sisteme svede zagađenje okoline na minimum. U Kini se još uvijek koriste hemikalije koje su u drugim zemljama zabranjene.

Svi ovi planovi su od male pomoći ljudima koji žive u rak-selima, ne samo zbog činjenice da je većina njih već oboljela, već i zbog toga što neće dobiti nikakvu finansijsku pomoć. Kada su stanovnici sela Dongjin podnijeli tužbu protiv uprave hemijske fabrike, dobili tužbu kao i novčanu odštetu u visini od 70 Jena (8,50 eura) što im nije bilo dovoljno ni za mjesečnu dozu lijekova za jetru.

IslamBosna.ba

By teha5

Leave a Reply