Islam se širi u sekularnoj Francuskoj

0

Kebo nije imao nijedan razlog za istupanje iz stranke -Klix.ba

IslamBosna.ba– Sve veći broj Francuza ispunjava duševnu prazninu, nametnutu državnim sekularizmom, prihvatajući islam, prkoseći neprijateljskom odnosu javnosti prema islamu.

Bernard Godard, koji je zadužen za vjerska pitanja u Ministarstvu unutrašnjih poslova Francuske, je za New York Times 4. februara izjavio: “Fenomen konverzije je značajan i impresivan, naročito od 2000. godine.”

Prema procjenama godišnje se održi oko 150 ceremonija prelaska na islam u džamiji Sahaba u Créteilu. Prema Godardu, od 6 miliona muslimana u Francuskoj, oko 100.000 su konvertiti. Već 1986. godine je bilo samo 50.000 konvertita u Francuskoj. Muslimanske organizacije međutim tvrde da njihov broj danas iznosi 200.000.

U Marseju su “prelasci na islam nevjerovatno porasli u posljednje 3 godine”, kaže Abderrahmane Ghoul, imam jedne marsejske džamije i predsjednik lokalnog Francuskog vijeća muslimana. Ghoul lično je potpisao oko 130 svjedočanstava prelaska na islam u 2012. godini.

Drugi imami smatraju da je broj prelazaka na islam naročito povećan francuskim službenim sekularizmom, koji donosi duševnu prazninu. “Sekularizam je postao antireligijski i zato je doveo do obrnutog fenomena: On dozvoljava ljudima da otkriju islam”, kaže Hassen Chalgoumi, umjereni imam iz Drancyja, jednog pariškog predgrađa.

Eksperti, međutim, primjećuju u uticaj poznatih ličnosti koje prihvate islam, naročito nogometnih igrača poput Nicolasa Anelke, koji je prešao na islam 2004. godine, ili  Francka Ribéryja, koji je konvertirao 2006. godine.

Charlie-Loup (21), student iz St.-Maur-des-Fosses, koji je prešao na islam u svojoj devetnaestoj godini, nakon problematičnog puberteta i zategnutih odnosa s majkom, kaže: “Prelasci na islam su ovdje postali socijalni fenomen. Neki prihvate islam čisto iz radoznalosti.”
U nekim područjjima, pretežno naseljenim muslimanima, čak i nemuslimani poste ramazan.

Paralelno raste i zabrinutost javnosti zbog uticaja islama. Islam je često tema žestokih debata a političari koriste svaki muslimanski pokret, poput uvođenja termina za plivanje namijenjenih samo ženama, ili povećane dostupnosti halal-hrane, za prepadanje stanovništva i kupljenje političkih poena.

Tokom 2009. godine slika u magazinu Paris Match popularne reperke Diam u hidžabu, izazvala je buru bijesnih komentara  od strane zvaničnika i analitičara.

IslamBosna.ba

Leave a Reply