Status Kosova je riješeno pitanje
Premijer Kosova Hashim Thaci rekao je u obraćanju na vanrednoj sjednici kosovskog parlamenta na kojoj se utvđuje platforma za pregovore Beograda i Prištine da je pitanje statusa Kosova riješeno pitanje i da je to crvena linija ispod koje pregovarački tim ne smije ići.
“Status Kosova je riješeno pitanje. Očekujemo da na dnevnom redu koji je pripremila EU prije više od godinu dana budu pitanja kidnapovanih i nestalih, katastra, telekomunikacija, pitanje personalih dokumenata i automobilskih oznaka. To su čisto tehnička pitanja od kojih zavisi budućnost svih naših građana”, rekao je Thaci, navodeći da je dijalog prilika za normalizaciju odnosa sa Srbijom.
Thaci je iznio uvjeravanja da su pregovori šansa za prospertitet cijelog regiona ,”prilika da se normalizacijom odnosa dvije susjedne suverene zemalje otvori put ka liberalizaciji, članstvu u CEFT-i, EU i NATO-u”.
“Potreban je hitan dijalog o tehničkim pitanjima, na međudržavnom nivou, uz posredovanje EU i SAD”, rekao je Thaci. Podsjećajući da Kosovo ima podršku svih 75 zemalja koje su priznale njegovu nezavisnost, on je rekao da je to garancija da Kosovo nastavi ka evroatlantskim integracijama i upravo zbog toga je potrebno da poslanici podrže Rezoluciju o početku dijaloga Prištine i Beograda.
Uprkos najavama iz Vlade Kosova da je tekst rezolucije usaglašen, svi šefovi političkih partija Albanaca su osporili njenu valjanost. Šef Poslaničke grupe Demokratskog Saveza Kosova Ismet Bećiri rekao je da je Vlada Hashima Thacija nesposobna da dalje vodi državu i iznio sumnje da su pregovori klopka za Kosovo.
“Kosovo se vraća nazad. Niko od nas poslanika ili članova Vlade ne zna šta sadrži agenda pregovora u Briselu, iako će pregovori odrediti budućnost Kosova”, rekao je on.
Bećiri je pozvao poslanike da ne prihvate rezoluciju dok precizno ne budu utvrđena pitanja koja će biti predmet pregovora.
“Očigledno je da će EU servirati platformu pregovora i da mi nemamo mogućnosti da utičemo na njen sadržaj”, naveo je Bećiri. Slično mišljenje iznio je i Ibrahim Makoli, šef parlamentarne grupe ANK aktuelnog predsjednika Kosova Bedžeta Pacolija.
“ANK ne prihvata početak pregovora sve dok se ne dobiju garancije da su u pitanju pregovori delegacija dvije susjedne nezavisne države”, rekao je Makoli, dodajući da ANK traži da prije početka pregovora Srbija “mora priznati nezavisnost Kosova, izviniti se Kosovu i njegovom narodu, vratiti zemljišne knjige, penzioni fond i nadoknaditi štetu koju je Kosovo pretrpjelo tokom rata”.
Takav zahtjev podržala je i Poslanička grupa “Samoopredjeljenja”, kao i Alijanse za budućnost Kosova, dok je koalicija Turaka, Roma i Goranaca podržala Thacijev stav da pregovori krenu na nivou delegacija Srbije i Kosova o pitanjima koja pripremi EU i SAD.
Šef Poslaničke grupe Srba Saša Rašić rekao je da njegov poslanički klub podržava početak dijalog i da se ne miješa u to koja će pitanja biti na dnevnom redu.
Tokom prijepodnevnog zasijedanja predsjednik parlamenta oduzeo je riječ Radi Trajković zbog toga što je koristila termin Kosovo i Metohija.
Ogorčena zbog ugrožavanja prava na govor i korištenje maternjeg jezika, Trajkovićeva je izjavila da je ovo potvrda da na Kosovu i Metohiji ne postoje elementarna ljudska prava i da ih krše upravo najviše kosovske institucije.
U Briselu bi sutra, pod pokroviteljstvom EU, trebalo da počnu direktni razgovori Beograda i Prištine, kada će dvije delegacije sjesti za isti sto da bi, prvi put poslije mnogo godina, krenule s mrtve tačke u utvrđivanju zajedničkih interesnih zona.
Srna