Iz SAD-a u ranije naveli kako će od sredine 2013. godine, zajedno sa svojim saveznicima, raditi iz manje baza te da će se povlačenje vojne opreme iz Afganistana ubrzati.
No, komentari afganistanskog lidera ukazuju kako on smatra da se taj proces treba ubrzati.
“Doći će do promjene naših odnosa sa svijetom 2013. godine. Snage SAD-a i NATO-a će se povući iz Afganistana do kraja 2014. godine, no prije toga, tokom 2013., godine prenos ovlasti za sigurnost bit će okončani i neće biti vojnih aktivnosti stranih snaga u Afganistanu”, rekao je Karzai na otvaranju konferencije u vanjskoj politici Afganistana.
“Radimo na tome da se tranzicija ovlasti desi ranije. Želimo da sve strane snage napuste sela i povuku se u baze kako bi afganistanske snage radile na očuvanju sigurnosti”, istakao je lider azijski lider te dodao kako se međunarodni vojnici, kada se vrate u baze, mogu postepeno vraćati kući i tako okončati povlačenje do kraja 2014. godine.
Aluzija na Pakistan
Više od 10 godina se međunarodne snage bore protiv talibana i drugih pobunjenika.
Karzai je dugo isticao kako terorizam nije ukorijenjen u selima, ali postoji na drugim utočištima van države što se tumači kao aluzija na susjedni Pakistan.
“Kako mi vidimo stvari, borba protiv terorizma se ne dešava u Afganistanu. Zato mi ne želimo vojne operacije u našim selima, u našim domovima”, kazao je i odbacio strahove da će u njegovoj državu buknuti građanski rat nakon povlačenja stranih borbenih snaga.
Karzai je istakao kako je siguran da afganistanski vojnici i policajci mogu održavati sigurnost u ovoj državi.
“Potpuno sam siguran da će povlačenje međunarodnih snaga 2014. godine nama dati više mogućnosti da osiguramo bolju sigurnost. Mi smo vlasnici naše države i to trebamo pokazati.”
Predsjednik Afganistana je ponovio poziv na nacionalno jedinstvo i dao instrukcije afganistanskim diplomatama na konferenciji u Kabulu da se vrate u države gdje rade i predstave svoju državu kao ponosnu, suverenu i jedinstvenu.
“Mi smo siromašni, ali smo vladari ove regije, što pokazuje naša historija.”
Susret s Obamom
Karzai se početkom naredne godine treba susresti s predsjednikom Sjedinjenih Američkih Država Barackom Obamom, s kojim bi trebao govoriti o brzini povlačenja koalicionih snaga, nastojanjima da se dođe do mira sa talibanima, kao i o ulozi i veličini američkih snaga u Afganistanu od početka 2015. godine.
Tokom ovosedmične posjete Afganistanu, američki sekretar za odbranu Leon Panetta nije ponudio nikakve detalje o mogućoj Obaminoj odluci.
Drugi zvaničnici ističu kako Bijela kuća razmatra planove da između 6.000 i 10.000 američkih vojnika ostane nekoliko godina nakon 2014. godine kako bi održali Afganistan na putu ka stabilnosti, kao i spriječili Al-Kaidu i grupe koje su joj bliske da postanu značajna snaga u državi.
Blizu 66.000 američkih i oko 35.000 savezničkih vojnika se trenutno nalazi u Afganistanu.
Okončano povlačenje francuskih vojnika
Posljednje francuske borbene jedinice napustile su u subotu Kabul, dvije godine prije konačnog povlačenja međunarodnih snaga iz te države.
Približno 200 vojnika krenulo je avionom u subotu ujutro, a nakon tri dana provedena na Kipru, trebali bi se vratiti u Francusku.
Francuska ima još 1.500 vojnika u neborbenim jedinicama u Afganistanu. Riječ je o instruktorima i logističarima smještenim u Kabulu, uz vojne liječnike i ostalo osoblje.
(AJ Balkans)