Davutoglu: Čovječanstvo je platilo dug Palestini

0

Davutoglu: Čovječanstvo je platilo dug Palestini Oslobođenje | Bosanskohercegovačke nezavisne novine BiH, osvrti, mišljenja

Gostujući u programu turske televizije Kanal 24, šef turske diplomatije Ahmet Davutoglu govorio je o aktuelnim svjetskim temama i, između ostalog, kazao da je palestinsko sticanje statusa zemlje posmatrača u Ujedinjenim nacijama svojevrsno „plaćanje duga čovječanstva prema Palestini“.

„Priznavanje Palestine kao države u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija nije ničiji poklon, već pravo koje je palestinski narod stekao. Generalna skupština je simbol savjesti čovječanstva, a čovječanstvo je, na neki način, platilo dug prema Palestini donesenom odlukom o statusu zemlje posmatrača”, mišljenja je Davutoglu.

Na upit novinara o čestim kritikama na rad turske diplomatije, Davutoglu je kazao da je ovo period važnih zbivanja u Evropi i na Bliskom istoku i da odlike u ovakvom vremenu mogu biti različito tumačene, ali da će Turska iz svega ovoga izaći na velika vrata i napisati veličanstveni povratak na Bliski istok, Balkan, Kavkaz i Srednju Aziju.

Sirijska kriza

Osvrnuvši se na pitanje sirijske krize, Davutoglu je oštro osudio svaku vrstu međuvjerskih sukoba u toj zemlji i ocijenio ih neutemeljenim.

„Pa, zar i Bashar al-Assad do prošle godine nije bio sunit? Mi smo imali veoma dobre odnose sa njim. Najkritičnije doba njegove vladavine nije bila prošla godina, već 2004. kada smo mu, kao novom predsjedniku Sirije, pružili ruku prijateljstva u doba kada se nalazio u apsolutnoj izolaciji”, rekao je Davutoglu.

Na upit novinara o skoroj posjeti ruskog predsjednika Vladimira Putina Turskoj i o značenju te posjete po bilateralne odnose između dvaju zemalja, Davutoglu je kazao da se mišljenja dvije zemlje ponekad razilaze, kao što je slučaj sa Sirijom, ali da niti jedna strana nije bila vođena psihologijom suprotnih polova i hladnog rata.

Riječ o čovječnosti

„Niko ne bi trebao razmišljati o scenarijima da će Turska i Rusija ući u svađu zbog razilaženja u stavovima o sirijskom pitanju”, poručio je Davutoglu.

Davutoglu se osvrnuo i na kritike da se turska diplomatija bavi samo pitanjem arapskog svijeta i kazao da je svaki pokret i događaj na području Euroazije, Bliskog istoka i Balkana od velike važnosti za vanjsku politiku Turske.

„Srce je jedna cjelina i ne možete ga podijeliti. Na jednoj strani srca leži Gaza, na drugoj Buhara, na jednoj Bosna i Hercegovina, na drugoj Kirkuk. Ne radi se ovdje o islamizaciji ili turkoizaciji, već je riječ o čovječnosti, jer na jednoj strani srca leže i stradali u zemljotresu u Haitiju”, zaključio je Davutoglu.

(oslobodjenjeba)

Leave a Reply