Cijeli postupak plaćanja lobista nosi oznaku „povjerljivo“, potvrdila je ministrica za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Željka Cvijanović. Zbog toga godinama ni Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, niti poslanici u Narodnoj skupštini ne znaju u šta je novac tačno utrošen, ni iz kojih se budžetskih stavki finansiraju lobisti.

Vlada RS je samo od početka 2007. godine do kraja 2010. godine za predstavljanje u inostranstvu američkoj lobističkoj kući “Quinn Gillespie and Associates” platila oko 5,6 miliona dolara. U ugovoru između ove lobističke kuće i Vlade RS, koji je potpisao bivši premijer i aktuelni predsjednik RS Milorad Dodik, a koji je dostupan na web siteu američkog Ministarstva pravde, “Quinn Gillespie and Associates” se obavezuje da osigura objavljivanje najmanje tri medijska naslova u najprestižnijim američkim medijima, poput saopštenja za javnost, tematskih članaka, autorskih pisama urednicima itd. Obaveza lobista je bila i da informišu članove američkog Kongresa i drugih institucija SAD “o potrebi očuvanja RS, te predstavljanja politike RS prema EU, UN, te OHR-u u BiH”.

Izvori bliski SNSD-u, partiji Milorada Dodika, potvrdili su za agenciju Anadolija da su, u političkom smislu, lobisti bili usmjereni na kongresmene iz reda Republikanske partije, s ciljem da se preko njih osigura podrška Dodikovoj namjeri otcjepljenja Republike Srpske od Bosne i Hercegovine.

Od velike koristi u tom procesu, prema Dodikovim procjenama, bila bi i srpska dijaspora u SAD-u, koja je u pravilu naklonjena republikancima. Prema istraživanju raspoloženja srpske dijaspore u državi Ohio, pred netom okončane predsjedničke izbore u SAD-u, koje su objavili brojni portali u Srbiji, oni su listom bili opredijeljeni za podršku republikanskom kandidatu Mittu Romneyu.

Osim lobista u SAD-u, Dodik je za podršku očekivao i od zvaničnika Izraela s kojima već godinama održava prisne odnose. Ministar vanjskih poslova Izraela Avigdor Liberman u više navrata je dolazio u Bosnu i Hercegovinu, ali ne da bi se sastao sa predstavnicima države BiH, nego jednog njenog entiteta – Republike Srpske. Tokom predsjedničke kampanje Romney je upravo Izrael stavljao u vrh vanjskopolitičkih prioriteta SAD-a.

Iako tokom predsjedničke kampanje u SAD-u zvaničnici RS nisu izlazili sa stavovima o svom favoritu, izvori SNSD-a tvrde kako bi Dodik na čelu SAD-a radije vidio Romneya nego Obamu, koji je u više navrata poručio da cjelovitost i suverenitet države BiH nipošto ne dolazi u pitanje.

Sugovornici agencije Anadolija istakli su kako je uvjerenje da bi lobisti u Americi i zvanični Izrael bili sposobni i spremni utjecati na mijenjanje politike SAD prema BiH, u slučaju pobjede republikanskog kandidata, potpuno pogrešno.

Profesor za jugoistočne evropske studije Univerziteta u Gracu Florian Bieber kazao je za agenciju Anadolija da ni „pobjeda Romneya na izborima u SAD ne bi dovela do suštinske promjene američke politike prema BiH, odnosno RS-u“.

„Takve procjene i takva očekivanja prilično su naivna i to su potpuno kriva tumačenja američke vanjske politike. To je evidentno, jer ni Bush ni Obama nisu imali različita viđenja po pitanju BiH“, naglasio je Bieber.

Prema njegovim riječima, ni dobri odnosi između RS i Izraela nisu nikakva garancija da bi Izrael bio spreman insistirati na tome da SAD prihvate ideju o podjeli BiH i otcjepljenju RS.

Identično mišljenje ima i Zlatko Dizdarević, bivši ambasador BiH u Jordanu i bez sumnje najbolji bosanskohercegovački poznavalac političkih odnosa na Bliskom Istoku.

„Ja ne mislim da bi SAD vodile drugačiju spoljnu politiku ni da je na predsjedničkim izborima umjesto Obame pobijedio Romney, jer su američki geopolitički interesi mnogo veći od činjenice koji politički blok vlada u SAD-u. To znači da suštinski u spoljnoj politici između Obame i Romneya nema većih razlika“, istakao je Dizdarević.

Prema njegovim riječima „BiH, ovakva kakva je sada, je proizvod američke politike pa je stoga potpuno iluzorno razmišljati i očekivati da će se neki predsjednik svrstavati uz nekog malog, lokalnog političara u BiH“.

„Za mene je smiješno očekivanje da bi neko zbog nas mijenjao geostrategiju u svijetu. U to uključujem i Izrael kome su SAD najveći strateški partner. Uvjerenje da će Izrael zbog malih, lokalnih i privatnih partnera ići uz nos svom najvećem partneru su iluzorna“, podvukao je Dizdarević.

Predsjednik Partije demokratskog progresa i bivši ministar spoljnih poslova BiH Mladen Ivanić istakao je da je „od samog početka bilo jasno da je novac koji je Dodikova administracija izdvajala za lobiste uzaludno potrošen“.

„Lobisti mogu utjecati na promjenu nečijih političkih stavova ukoliko je riječ o realnim političkim ciljevima. Ali očekivanja da će lobisti uspjeti uvjeriti američke zvaničnike da podupru nezavisnost RS potpuno su nerealan politički cilj. Mislim da je toga bio svjestan čak i Milorad Dodik, da je priča o osamostaljenju RS služila samo za domaću upotrebu, a lobiste je plaćao ne bi li u BiH, odnosno u RS-u, stvorio dojam o nekakvoj snazi koju ima i kojom može utjecati na promjenu politike SAD prema RS“, naglasio je Ivanić.

Za BiH, zaključio je Ivanić, ništa ne znači da li je predsjednik SAD demokrata ili republikanac i „svako ko u ovoj zemlji misli drugačije, dokazuje da je obični politički diletant“.

(aacomtr)

By teha5

Leave a Reply