Okrugli sto je okupio predstavnike nevladinog sektora i akademske zajednice među kojima su se našli i profesor na Fakultetu političkih nauka Senadin Lavić, profesor statistike i demografije Hasan Zolić, bosanskohercegovački književnik i novinar Ahmed Burić, kao i predsjednik Bošnjačkog pokreta i koordinator akcije “Bitno je biti Bošnjak” Sejfudin Tokić.
Direktor FENA-e Faruk Borić je kazao kako je agencija odlučila da krene u organizovanje serije okruglih stolova o određenim temama za koje postoji veliko interesovanje javnosti i o kojima postoje razne nedoumice.
„Nazvali smo okrugli sto „Kontroverze i posljedice“. Zašto kontroverze? Zato što su se u javnosti pojavile različite nevladine organizacije koje plediraju na građane BiH kako da se izjašnjavaju“, kazao je Borić.
Profesor Senadin Lavić je rekao da je popis, prije svega, osnovna društvena djelatnost jedne države, i da ga kao takav treba ozbiljno shvatiti i ozbiljno mu pristupiti.
„Ja sam danas došao da na ovom mjestu pokušam nešto ozbiljno reći o važnosti popisa, a posebno o tome da postoji mogućnost manipulacije sa bošnjačkim narodom“, kazao je Lavić.
On je naglasio kako je za njega jako bitno da se na predstojećem popisu 2013. jasno i glasno iskaže ime, naziv naroda Bošnjaci, i da to ime “od sada pa do Sudnjeg dana ostane upisano u statističkim knjigama i da se niko više ne igra s tim imenom i s njim manipulira”.
Prema riječima Hasana Zolića, popis stanovništva na Balkanu, pa i u BiH, uvijek je ispolitiziran.
„Popis je jedna statistička, da kažem, akcija, koja treba da pridonese da se vidi koliko ima stanovnika u jednoj zemlji. Da se da slika stanje stanovništva jedne zemlje, što znači broj stanovnika zemlje, rasprostranjenost stanovništva, giustina naseljenosti…“, rekao je Zolić.
Koordinator akcije “Bitno je biti Bošnjak Sejfudin Tokić je rekao da je prošlo nešto više od sto godina kako je Bošnjacima zabranjeno da se izjašnjavaju kao Bošnjaci, kao i da su u tom periodu, pored administrativnih zabrana, činjeni genocidi prema tom narodu s ciljem da se autohtoni narod BiH uklonio sa ovih prostora ili smanji na takvu mjeru da bude legitimna podjela ili nestanak države BiH.
„To je suštinski značaj narednog popisa”, kazao je on.
Stav bosanskohercegovačkog književnika i novinara Ahmeda Burića je takav da se u popisu ne smije postavljati nikakvo pitanje koje može biti diskriminirajuće.
„U ovom probnom popisnom listiću postoji mogućnost da su određena pitanja postavljena diskriminirajuće u odnosu na određene skupine ljudi“, rekao je Burić i dodao da tome treba doći kraj, “jer naš sindrom zakašnjelih nacija više nema nikakvog smisla”.
On je također kazao da bi njegovprijedlog bio da se ljudi izjasne onako kako osjećaju da trebaju, i da nikakve ograde, nacionalne barijere, nikakve ucjene, kampanje, neće moći promijeniti ono što je danas BiH.
(aacomtr)