Pošto su 11. jula 1995. Srbi ušli u Srebrenicu, tadašnji američki predsjednik Bil Klinton odlučio je da vojno interveniše i riješi probleme na prostoru bivše Јugoslavije, piše “Јutarnji list”.
Njegov vojno obavještajni vrh znao je da rat na Balkanu ne mogu dobiti samo snažnim vazdušnim udarima na položaje Srba u BiH, pa su savezništvo ponudili hrvatskom vojnom vrhu.
To je, zapravo, bila Klintonova polutajna misija, jer takvu akciju nije odobrila zvanična američka politika, pa Stejt Department do danas tvrdi kako oni nisu odobrili akciju “Oluja”.
Naime, zeleno svjetlo za “Oluju” Hrvatska od SAD nije dobila preko uobičajenog diplomatskog, već preko vojno obavještajnog vrha.
O američkoj vojnoj intervenciji na Balkanu Klinton je odlučio zajedno sa svojim najpovjerljivijim saradnicima iz Savjeta za nacionalnu bezbjednost: savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Antonijem Lejkom, ministrom obrane Vilijamom Perijem, savjetnikom za nacionalnu bezbjednost Stejt Departmenta Robertom Frejzerom, šefom CIA Džonom Dojčom, i njegovim tadašnjim zamjenikom Tenetom, koji je bio i član Savjeta za nacionalnu bezbjednost.
Njihovu poruku hrvatskom ministru obrane Gojku Šušku prenio je vojni ataše američkog veleposlanstva u Zagrebu Ričard Herik, tada glavni operativac CIA u Hrvatskoj, koji je bio potpuno nezavisan od tadašnjeg ambasdora Petera Galbrajta.
Izetbegović i Tuđman potpisuju Splitski sporazum 16. jula, a već 17. jula Amerikanci uspostavljaju svoju bazu za bespilotne letjelice u vojnoj bazi Šepurine kod Zadra.
Veliki avioni Herkules, američkih vojnih snaga, sletjeli su u Šepurine i iskrcali tri velika kontejnera, svaki po 40 metara dužine, kao i više bespilotnih aviona tipa EA-6B Prowlers i GNAT-750, takozvanih Predatora.
Baza je montirana u svega tri dana, i u funkciji je bila već 20. jula, piše Јutarnji list.
Sljedećih nekoliko mjeseci u Šepurinama je stalno boravilo i radilo deset do 12 američkih, i isto toliko hrvatskih oficira. Gotovina je u veoma kratkom roku morao proširiti postojeću pistu. Istovremeno je znatno pojačao čuvanje vojne baze.
Predatori, kojima je baza bila u Šepurinama, snimke su slali američkom Avaksu koji je bio iznad Balkana, a on ih je prosljeđivao u Pentagon i u Šepurine.
Već 20. jula 1995. Džordž Tenet dolazi u Šepurine, gdje ga primaju ministar obrane Gojko Šušak, tadašnji šef HIS- Miroslav Tuđman i general Ante Gotovina. On je u Hrvatsku službeno došao kao zamjenik šefa CIA i kao član Klintonovog Savjeta za nacionalnu bezbjednost, ali u velikoj tajnosti, pod maskom firme iz Baltimora, koja je bila jedan od paravana CIA u Hrvatskoj i BiH.
Sve se radilo u najstrožoj tajnosti iz političkih razloga, ali i bezbjednosnih, zato što je nekoliko mjeseci ranije, početkom 1995, razotkrivena američka baza za bespilotne letjelice na aerodromu na Braču.
(RTRS)
(vijestiba)