Iz Ureda gradonačelnika javili su kako su svi mostovi na East Riveru otvoreni. Mostovi Brooklyn, Manhattan, Williamsburg i Ed Koch Queensboro sada su otvoreni za saobraćaj. Podzemnoj željeznici će trebati 3 do 4 dana da se u potpunosti vrati u funkciju.
Njujorški gradonačelnik Michael Bloomberg na pres-konferenciji kazao je kako se ne očekuju nove poplave, kao i da nema straha za nuklearne reaktore u okolici New Yorka.
New York je bio u haosu, u plamenu su zgrade, kuće, padaju fasade s objekata, podzemna željeznica je potopljena, eksplodirala je jedna elektrana. Evakuirano je milion stanovnika, a sedam i po miliona ih je bez električne energije.
U New Jerseyju, New Yorku, Marylandu, North Carolini, West Virginiji, Pennsylvaniji i Connecticutu živote je uslijed oluje izgubilo 17 osoba, javlja CNN. Do temelja je u New Yorku izgorjelo više od 50 kuća, a vatrogascima gašenje otežava stanje na terenu, odnosno poplavljene ulice.
Poplava prijeti nekoliko miliona stanovnika. Američka istočna obala, najgušće naseljeno područje SAD-a, potpuno je paralizirano. Osim kiše, na nekim područjima pada i snijeg. Na Staten Islandu u New Yorku nasukao se 700 tona težak tanker. U Marylandu se izlila kanalizacija i izmetom je poplavljena jedna ulica, a snimljen je kamion koji “pliva” u fekalijama. Nekoliko miliona galona sadržaja kanalizacije završilo je u rijeci Hudson koja se izlila na ulicu, javlja Baltimore Sun.
Sandy, koja se sada klasificira kao posttropski ciklon i jedna je od najvećih oluja koje su ikada pogodile SAD, na kopno je stigla oko 10 kilometara jugozapadno od Atlantic Cityja s brzinom vjetrova od 129 kilometara na sat i praćena obilnom kišom. Klasifikacija postropskim ciklonom čisto je tehnička i znači da Sandy i dalje ima snagu uragana, ali je izgubila ostale karakteristike tropske oluje, ponajprije temperaturu u svojoj jezgri.
Sandy se na putu prema kopnu spojila s hladnom frontom sa zapada i pretvorila je u superoluju, monstruozni hibrid koji sa sobom nosi obilnu kišu i snijeg u unutrašnjosti.
New Yorku su se rijeke Hudson i East prelile preko obala i poplavile cestovne tunele prema Manhattanu, čije su ulice u donjem dijelu potpuno pod vodom od kvarta Battery Park do Chelsea i Druge avenije.
Vatrogasci su koristeći se čamcima na napuhavanje spasili 19 radnika koji su zbog poplave tri sata bili blokirani u jednoj gradskoj elektrocentrali. Evakuirane su dvije dvije bolnice koje su ostala bez struje, a otkazali su im i generatori. U bolnicama se nalazilo i 20 dojenčadi koji su bili smješteni na odjel neonatalne intenzivne njege.
Voda je probila branu u Manhattnu, prepravila je željezničku prugu, tunele i ceste. Neki tuneli podzemne željeznice ostali su bez struje, a prema nekim procjenama trebat će četiri dana da se očisti voda iz tunela. Pod vodom je i veći dio Atlantic Cityja, čije su se ulice pretvorile u nabujale rijeke. Uništena je i njegova daleko poznata šetnica uz Atlantik. Novinar CNN izvještavao je iz ulice u središtu Atlantic Cityja do koljena stojeći u vodi.
Tri evakuirana gradića u New Jerseyu, zapadno od New Yorka, poplavljena su nakon što je popustila brana na rijeci Hackensack. Službe spašavanje koriste čamce kako bi pomogli nasukanim stanovnicima Moonachiea, Little Ferryja i Carlsadta. Dvije nuklearne elektrane na istočnoj obali stavljene su na niži stepen pripravnosti zbog porasta vodostaja.
Zbog opsega devastacije predsjednik Barack Obama je u državama New York i New Jersey proglasio stanje velike katastrofe, što će omogućiti izdvajanje iz fondova za pomoć u obnovi i privremeni smještaj ljudi koji su u oluji ostali bez svojih domova.
Osam dana prije izbora, predsjednički kandidati Barack Obama i Mitt Romney otkazali su najavljene skupove. Berze su prvi put zatvorene od 11. septembra 2001. godine. Uredi savezne vlade neće raditi u utorak i u srijedu, a diljem istočne obale nema škola. Dvije nuklearne elektrane na istočnoj obali stavljene su na niži stupanj pripravnosti zbog porasta vodostaja.
FEMA (Federal Emergency Management Agency) procjenjuje kako bi šteta koju će za sobom ostaviti Sandy mogla premašiti i tri milijarde dolara, a mnogi kažu kako će ta brojka biti mnogo veća. Pokaže li se to tačnim, Sandy će biti jedna od najskupljih prirodnih katastrofa u američkoj historiji.
Superoluja Sandy stigla je u ponedjeljak navečer oko osam sati po mjesnom vremenu do istočne američke obale na južnom dijelu savezne države New Jerseyja, objavio američki nacionalni centar za uragane.
(FENA)