Sandžak: Bošnjaci traže uvođenje bosanskog jezika u škole

0

Bošnjaci traže uvođenje bosanskog jezika u školeAnadolu Agency

 

 

 

To podrazumijeva da se, pored izučavanja bosanskog jezika i književnosti, historije, muzičkog i likovnog obrazovanja, čitav nastavni proces odvija na bosanskom jeziku, rekao je Esad Džudžević  

Bošnjačko nacionalno vijeće (BNV) pokrenulo je peticiju za uvođenje nastave na bosanskom jeziku u sandžačkim opštinama od naredne školske, javlja dopisnik agencije Anadolija.

Kako se navodi u saopćenju BNV-a, odziv građana je dobar, naročito u Novom Pazaru i Prijepolju. Bošnjaci, kako se ističe, žele ostvariti svoja Ustavom i međunarodnim zakonima zagarantirana prava. Masovnije prikupljanje potpisa građana za uvođenje nastave na bosanskom bit će organizovano nakon bajramskih blagdana.

Predsjednik BNV-a u tehničkom mandatu Esad Džudžević izjavio je za Anadolija (AA) da je ovo pitanje “duboko nacionalna stvar koja se tiče svih Bošnjaka”, kao i dio realizacije Akcionog plana implementacije modela obrazovanja za sandžačke Bošnjake u Srbiji, a koji su dostavili Ministarstvu obrazovanja Srbije.

“Potrebno je da jedan broj građana, roditelja, Bošnjaka potpiše peticiju da žele da njihova djeca u osnovnoj i srednjoj školi slušaju kompletnu nastavu na bosanskom jeziku. To podrazumijeva da se, pored izučavanja bosanskog jezika i književnosti, historije, muzičkog i likovnog obrazovanja, čitav nastavni proces odvija na bosanskom jeziku. Time će se ostvariti to novo pravo garantavano, ustavom, zakonima i standardima EU”, rekao je Džudžević.

On je pojasnio da će kompletna nastava na bosanskom jeziku započeti da se izvodi postepeno i da je u tom cilju neophodno učiteljima i nastavnicima podijeliti certifikate o poznavanju bosanskog jezika.
 

“Taj model će, u školama u Novom Pazaru, Tutinu, Sjenici i Prijepolju, gdje je bosanski uveden u upotrebu kao službeni jezik, biti implementiran u prvom i petom razredu osnovnih škola, te u prvom razredu gimnazije”, istakao je Džudžević naglašavajući da su potpisi građana završni dio u implementaciji modela obrazovanja za Bošnjake koji žive u Srbiji.
 

Po njegovim riječima Ministarstvo prosvjete Srbije je obavezno i da štampa udžbenike na isti način kao i što to radi za ostale nacionalne zajednice koje žive u Srbiji.

“Bošnjaci u Srbiji su jedini manjinski narod koji do sada nije ostvario pravo na obrazovanje na svom materinjem jeziku. Optimista sam da će se taj proces odblokirati i da će taj proces teći kako je i propisan zakonima Srbije”, ocijenio je predsjednik BNV-a.

 

(aacomtr)

Leave a Reply