Jedinice SAD na jordanskoj granici?
Brisel, Damask, Aman — SAD su poslale jedinice na jordansko-sirijsku granicu kako bi pomogle da Jordanu za slučaj da u graničnoj oblasti dođe do eskalacije sukoba, kaže Leon Paneta.
U obraćanju na NATO konferenciji ministara odbrane u Briselu, američki ministar odbrane je rekao da SAD sarađuju sa Jordanom na nadgledanju položaja na kojima se vjeruje da je smješteno sirijsko hemijsko i biološko oružje, kao i da pomažu Jordanu da se izbori sa problemom izbjeglica iz Sirije, kojih u toj zemlji ima 200.000, više nego u bilo kojoj drugoj.
“Imamo tamo grupu vojnika koji pomažu da se tamo uspostavi štab i da veza između SAD i Jordana bude jaka tako da se možemo izboriti sa svim mogućim posljedicama onog što se dešava u Siriji”, rekao je Paneta.
Zvaničnik ministarstva bezbjednosti koji je tražio da ostane anoniman rekao je da američke snage u Jordanu čini oko 100 vojnih planera i drugog osoblja koji su ostali u zemlji poslije godišnje obuke u maju, zajedno sa nekoliko desetina vojnika koji su od tada pristigli, djelujući iz zajedničkog američko-jordanskog centra sjeverno od Amana koji SAD koriste već godinama.
Administracija predsjednika SAD Baraka Obame saopštila je da bi upotreba hemijskog oružja bila “crvena linija” koja bi promjenila politiku SAD o isključivo civilnoj pomoći pobunjenicima koji pokušavaju da svrgnu režim predsednika Bašara el Asada.
Vojska Jordana negirala je da joj vojska SAD pomaže da se izbori sa prilivom sirijskih izbeglica i opasnošću od hemijskog oružja iz Sirije.
“Novinski izvjestaji da SAD pomaže Jordanu da se suoči sa sirijskim izbeglicama ili opasnosću povezanom sa hemijskim oružjem nisu tačne”, saopštio je portparol jordanskih oružanih snaga, a prenjela je državna agencija Petra.
“Jordanske snage sposobne su da se suoče sa bilo kakvom vrstom pretnje”, naglasio je on. Portparol jordanske vojske rekao je i da su “prijateljske i bratske snage u Jordanu tu da bi sprovodile godišnje i rutinske vojne vežbe.
On, međutim, nije komentarisao da li su američke trupe prisutne u kraljevstvu, preneo je AFP, podsetivši da su posljednje zajedničke vojne vežbe vojski SAD, Jordana i još 17 zemalja, održane u maju.
Visoki američki zvaničnik rekao je danas u Briselu da oko 150 pripadnika vojske SAD pokušava da pronađe način da zaustavi da se kriza u Siriji proširi preko jordanske granice.
Damask je danas odbacio poziv generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Ban Ki-Muna za jednostrani prekid vatre, i tražio da pobunjenici prvo zaustave nasilje.
“Rekli smo Ban Ki-Munu da pošalje izaslanike u države koje imaju uticaj na naoružane grupe, da izdejstvuju da one prekinu nasilje”, navodi u saopštenju portparol sirijskog ministarstva spoljnih poslova DŽihad Makdisi.
Sukobi u Siriji danas se nastavljaju. Sirijska vojska poslala je tenkove na sever zemlje u pokušaju da povrati Maret al Numan, strateški grad koji je pao u ruke pobunjenika, na autoputu koji povezuje Damask i Alep.
Vojska se rasporedila na dijelu od 50 kilometara na autoputu između Damaska i Maret al-Numana. Pobunenici pokušavaju da ih zaustave raketama i minama.
Vojska takođe danas bombarduje pobunjenike u Homsu.
(b92net)