Burna rasprava o deficitu budžeta RS-a

0

Burna rasprava o deficitu budžeta RS-a

 

 

BANJA LUKA – Rasprava o izvještajima Vlade RS-a i glavnog revizora RS-a o stanju budžeta u prošloj godini, u kojem je utvrđen deficit od 126 miliona KM, prekinuta je danas nakon nekoliko sati prilično burne rasprave, a nastavak je zakazan za ponedjeljak, 22.oktobra.

Nakon što su pomireni stavovi revizije i predstavnika Vlade RS-a o visini deficita u budžetu, u raspravi je opozicija insistirala na utvrđenim nepravilnostima u iznesenim finansijskim izvještajima konsolidiranog budžeta.

U izvještaju se navodi da budžetski korisnici u RS-u nisu tokom prošle godine proveli sve procedure nabavki u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, a za vrijednost od najmanje 3,37 miliona KM, a u kršenju tog zakona prednjače ministarstva zdravlja i socijalne zaštite te industrije, energetike i rudarstva, Generalni sekretarijat Vlade RS-a, Ministarstvo porodice sporta i omladine, Agencija za vode oblasnog sliva Save i Pravobranilaštvo RS-a.

Revizija je utvrdila i da su budžetski korisnici u 2011. stvorili obaveze za budžetske tekuće rashode u iznosu od 72.181.642 KM iznad iznosa odobrenih sredstava odlukom Narodne skupštine Republike Srpske o usvajanju rebalansa budžeta za 2011., što nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu RS-a.

Verbalne varnice ponovo su “sijevale” između poslanika SDS-a Miladina Stanića i ministra poljoprivrede Miroslava Milovanovića o trošenju sredstava za agrar, dok je čak i zahtjev za pauzu izazvao sukobljavanje poslanika pozicije i opozicije.

U obraćanju parlamentu glavni revizor Boško Čeko je ponovio da je Ministarstvo finansija RS-a u svom izvještaju o konsolidiranom finansijskom izvještaju o izvršenju budžeta za 2011. navelo deficit od oko 54 miliona KM, ali i stvorene obračunske obaveze od 62 miliona, tako da je sa stanovišta revizije to faktički deficit od oko 116 miliona.

Također, Glavna služba za reviziju je “našla” da je i ta cifra veća za još oko 10 miliona neprikazanih troškova u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS-a.

Čeko je naglasio i da je za proteklih 12 godina Glavna služba za reviziju javnog sektora izvršila 589 finansijskih revizija i za svega 142 finansijska izvještaja izrazila pozitivno mišljenje, ili u procentima za 24,11 posto od ukupnog broja.

Dominatno je mišljenje s rezervom koje su revizori dali za čak 267 izvještaja, ili 45,33 posto.

Da se novac poreznih obveznika nije trošio na zakonit način pokazuje i podatak da je negativno mišljenje proteklih 12 godina dobilo čak 137 izvještaja budžetskih korisnika ili jedinica lokalne samouprave, odnosno njih 23,26 posto.

Revizori su se prilikom pregleda 43 izvještaja o poslovanju, ili u 7,30 posto slučajeva, čak i uzdržali od davanja mišljenja.

Od  589 izvršenih finansijskih revizija na direktne korisnike budžeta RS-a odnosi se 369 revizija po kojim je Glavna služba za reviziju izrazila za 128 finansijska izvještaja pozitivno mišljenje, ili za 34,69 posto.

Ponovo je u ubjedljivoj većini mišljenje s rezervom, koje je izraženo za 155 izvještaja, ili 42,01 posto, negativno mišljenje bilo je za 57 izvještaja, ili 15,45 posto, i uzdržano mišljenje za 29 izvještaja, ili 7,85 posto.

Od osnivanja Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS-u pa do kraja 2011., zajedno s revizijama učinka, obavljeno je 597 revizija.

U narednom periodu slijedi promjena u vrhu revizorske službe u RS-u, koju nakon 12 godina napušta glavni revizor Boško Čeko.

Konkursna procedura za njegovog zamjenika je već završena, a ime novog prvog čovjeka Glavne službe za reviziju javnog sektora u RS-u predložit će parlamentu predsjednik RS-a Milorad Dodik na osnovu rang-liste od 15 kandidata koju je sačinila nadležna skupštinska komisija.

Kao glavni kandidat spominje se dosadašnji v.d. direktor Poreske uprave Mile Banika.

Poslanici su se danas izjasnili i u protekla dva dana razmatranim tačkama dnevnog reda ovog prvog zasjedanja entitetskog parlamenta nakon lokalnih izbora.

(FENA)

Leave a Reply