Američko streljivo krivo za porast broja oboljelih beba u Iraku
U Basrahu je 2003. godine s defektima rođeno 20 od 1000 djece, 17 puta više od prethodnog desetljeća
Streljivo koje su američka i britanska vojska koristile tijekom rata u Iraku povezana je s porastom pobačaja i defekata kod novorođenčadi, pokazao je izvještaj objavljen u Biltenu onečišćenja okoliša i toksikologije.
Kako prenosi RT, izvještaj donosi podatke o 56 obitelji u Fallujahu, gradu u središnjem Iraku koji su Amerikanci napali 2004. godine, te rođenjima u Basrahu, južnom gradu koji je britanska vojska napala 2003. Autori izvještaja zaključuju kako je streljivo koje je pritom korišteno zaslužno za visoke stope pobačaja, otrovne količine olova i žive, te defekata kod novorođenčadi poput srčanih mana, moždanih defekata i izobličenja udova.
U invazijama na Fallujah korištena je teška artiljerija poput fosfornih granata. Između 2007. i 2010. godine u tom je gradu više od polovice novorođenčadi pokrivene u istraživanju rođeno s defektima, dok je prije rata omjer zdrave i bolesne djece bio jedan naprema deset. U 2005. i 2006. godini više od 45 posto trudnoća u Fallujahu završavalo je pobačajima, za razliku od 10 posto prije rata. U Basrahu je 2003. godine s defektima rođeno 20 od 1000 djece – riječ je o 17 puta većem udjelu od onog iz prethodnom desetljeća.
(vecernjihr)