Što ćete učiniti kad vam na biračkom mjestu zatraže mobitel?
U borbi za glasove političke stranke ne biraju sredstva, a na svakim izborima moraju osmisliti i nove patente kako bi se domogli vlasti. S obzirom na očajnu socijalnu situaciju i sve veći broj nezadovoljnika, i političke stranke koje su do sada imale tradicionalno odano biračko tijelo strahuju od osipanja pa ovih dana u Hercegovini kruže glasine kako su pojedine stranke u nekim opštinama svome članstvu i potencijalnim glasačima naložile da na dan izbora moraju mobitelom fotografisati svoj glasački listić na kojem je zaokružena opcija njihove stranke.
O tom dokazu mnogima će zavisiti poslovna karijera, novčana naknada ili neke druge povlastice od stranke. Budući da se radi o svojevrsnom pritisku, stoga će, čini se, regularnost izbora ovisiti i o tomu hoće li na biračka mjesta biti dopušteno unošenje mobitela, piše Dnevni list.
Izborne prevare
Promatrači iz Čapljine na prošlim su izborima svjedočili brojnim neregularnostima, pa su stoga u ovoj opštini izbori ponovljeni. Dvadeset članova biračkih odbora je kažnjeno novčano i prijavljeno Tužilaštvu BiH, a više od šezdeset članova od CIK-a je dobilo zabranu da iduće četiri godine učestvovati u tijelima nadležnim za provedbu izbora.
U prijavama čapljinskih posmatrača stajalo je kako su predsjednici biračkih odbora zabranjivali čitanje imena glasača, te da su dopuštali da glasa više grupa osoba koje uopšte ne pripadaju tom biračkom mjestu.
Oštre kazne
Izborna pravila su po ovom pitanju jasna. Na biračkom mjestu i u njegovoj okolici zabranjeno je unošenje i korištenje fotoaparata, kamera, mobitela ili drugih sredstava kojima se može snimati ili isporučiti zvučni, video ili tekstualni sadržaj na biračkom mjestu od trenutka preuzimanja glasačkih listića pa do napuštanja biračkog mjesta.
“Član biračkog odbora zadužen za identifikaciju birača zatražiće od birača da navedena sredstva preda zajedno sa ličnim identifikacionim dokumentom, koje će birački odbor zadržati od trenutka kada su biraču predani glasački listići pa do završetka glasovanja birača, nakon čega mu se isti vraćaju”, navodi se u pravilniku Centralne izborne komisije za ponašanje biračkih odbora.
Dodaje se da će u slučaju da birač ne postupi na način kako je prethodno navedeno, kao i u slučaju da upotrijebi neko od navedenih sredstava tokom boravka na biračkom mjestu ili tokom glasanja, birački odbor to evidentirati, uz navođenje ličnih identifikacionih podataka.
A Krivični zakon BiH jasno propisuje da će se onaj ko povrijedi tajnost glasanja kazniti novčanom kaznom ili kaznom zatvora do šest mjeseci.
“Ko silom, ozbiljnom prijetnjom ili na drugi protivpravan način traži od građanina da kaže za koga je glasao ili kako je glasao ili je li glasao za ili protiv opoziva, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine”, kaže zakon.
(doznajemocom)