Telekom Srpske zakupio zgradu koja ne postoji

0

Telekom Srpske zakupio zgradu koja nepostoji

Telekom Srpske zakupio je zgradu koja ne postoji. Usvari, zgrada koju je Telekom RS-a iznajmio na period od 20 godina tek treba da se izgradi. Izvršilac radova – kompanija “Grand Trade” u vlasništvu kontroverznog biznismena Mileta Radišića. Sve ovo potvrđuje Odluka Upravnog odbora Telekoma Srpske iz 2008. godine kojom se odobrava zaključenje Ugovora o 20-godišnjem zakupu poslovnog prostora po mjesečnoj cijeni od 22 eura po metru kvadratnom.

 

Evo računice:

Telekom Srpske će za mjesečnu kiriju Radišićevom „Grand Tradeu“ plaćati gotovo pola miliona eura. Za 12 mjeseci cifra će doseći pet  i po miliona. Za dvadeset godina to će biti više od 111 miliona eura plaćene kirije, bez PDV-a. Na koji način je sklopljen ovaj ugovor? Deset dana smo čekali odgoor na ovo pitaje i onda smo dobili odgovor. Štur, kao i obično: “Nijedan od uslova ugovora i cifre od stotine miliona sa kojima se spekuliše u javnosti nisu tačni i daleko su od stvarno ugovorenih.”

Koliko daleko, iz Telekoma nisu precizirali. To im je poslovna tajna. No, vratimo se spornoj odluci iz 2008. godine. Bitna je i tačka III Odluke, koju je, inače, potpisao tadašnji predsjednik UO Draško Petrović. Tamo piše: “Kao sredstvo osiguranja ugovora o zakupu Telekom Srpske će pribaviti i dostaviti zakupodavcu neopozivu garanciju prvoklasne banke na iznos od 12 (dvanaest) miliona eura plativu na prvi poziv, koja će se vratiti nakon predaje zakupcu prostora za upotrebu.”

Dakle, Radišić može dići kredit od 12 miliona eura i tako od novca Telekoma Srpske, inače u većinskom vlasništvu Telekoma Srbije, i izgraditi poslovni objekat. Negira se i ova tačka Odluke: “Objekat se ne pravi sredstvima m:tel-a i ugovorom kompanija nije preuzela nikakve finansijske obaveze prije završetka objekta i ulaska u zakup, a to znači da nije plaćen niti avans niti su izdate bankarske garancije investitoru.”

“Grand Trade” je izabran transparentano, navode iz m.tel-a. No, vijest da će Mile Radišić, banjalučki tajkun i kum entitetskog predsjednika Milorada Dodika, graditi objekat na zemljištu pored Medicinske elektronike, zbog koje je inače i bio u zatvoru, izazvala je bijes građana i nevladinih organizacija. “Kada smo vidjeli te brojke, bilo je očito da je ovo još jedan dokaz onoga na šta smo od početka upozoravali, a to je da postoji osnova za kriminalne aktivnosti, jer Telekom sklapa ugovor i donosi odluku o skapanju ugovora s firmom koja ustavari nema nikakvog prometa, ima dvije zaposlene osobe”, kaže Miodarg Dakić, predsjednik Centra za zaštitu životne sredine Banja Luka.

Sumnjiva firma i dvije zaposlene osobe su, očito, dovoljne da se sklopi nepoznati milionski ugovor. Po zakonu. Kao i obično.

(Financial Times)

Leave a Reply