Stanje na požarištu je veoma složeno, jer se požarna linija širi velikom brzinom, te vatra u relativno kratkom vremenu može najozbiljnije ugroziti sela Sovići i Doljani, a sa zapadne strane upaliće se kompleks guste šume jelke i bora, čime bi požar ušao u područje planine Vran na općini Tomislav-Grad, rekao je za Fenu Omer Nezirić, pomoćnik načelnika općine za civilnu zaštitu i vatrogastvo.
Tokom prethodnog dana na požarištu je djelovao helikopter Republike Turske i dva helikoptera Oružanih snaga BiH, što je znatno usporilo kretanje požarne linije prema kućama u Sovićima.
Protekle noći vatrogasci iz Jablanice, zajedno sa dvadesetak mještana Sovića, izborili su se da se požarna linija ne proširi do kuća koje se nalaze iznad regionalnog puta Jablanica-Posušje.
Jutros je u gašenju požara najavljen i kanader iz Republike Hrvatske, te očekujemo stavljane požara pod kontrolu, rekao je gospodin Nezirić.
(FENA)