BiH isplatila tri miliona eura zbog kršenja ljudskih prava
Prema njenim riječima, ovaj iznos od 6,3 miliona KM mogao bi biti i veći jer, uprkos velikom broju odbačenih tužbi, po osnovu stare devizne štednje u domaćim banka, broj građana koji tuže državu BiH mogao bi biti i veći.
Mijić je za sarajevski “Dnevni avaz” rekla da, uprkos velikom broju odbačenih tužbi, po osnovu stare devizne štednje u domaćim bankama broj građana koji tuže državu BiH u Strazburu je u porastu.
“Trenutno po brojnosti prednjače tužbe zbog nesprovođenja presuda domaćih sudova. Ima dosta tužbi zbog povraćaja imovine, zatim zbog pritvaranja neuračunljivih počinitelja krivičnih djela, protjerivanje stranaca i zbog nestalih osoba”, navela je Mijić.
Osim najpoznatije presude Evropskog suda, u slučaju “Sejdić i Finci”, koja još nije sprovedena, činjenica je da i u drugim presudama na vidjelo izlaze brojni nedostaci našeg pravnog sistema i dosadašnje vlasti, dodala je ona.
“Nije nikakva utjeha što Evropski sud na ovaj način vrši harmonizaciju našeg sistema i zakonodavstva s onim evropskim, ako znamo da to poreske obveznike, zbog nečijeg nemara i nerada, košta, kako smo se uvjerili, milione maraka. A zbog toga nikada niko nije odgovarao”, rekla je Mijić.
Inače, pred sudom u Strazburu u toku je postupak koji su pokrenula trojica državljana protiv BiH, Slovenije, Srbije, Hrvatske i Makedonije. Ovaj slučaj izaziva veliku pažnju građana koji su imali staru deviznu štednju Ljubljanskoj i Investbanci iz Beograda.
“Nadamo se da će presuda biti ubrzo donesena i da ćemo uspjeti da odbranimo poziciju BiH i dokažemo da su Slovenija i Srbija odgovorne za sudbinu stare devizne štednje položene u filijalama Ljubljanske banke i Investbanke Beograd izvan teritorije Slovenije i Srbije”, kazala je Mijić.
(Vijesti.ba)