Vjernici abdest uzimaju iz flaša 

0

Vjernici abdest uzimaju iz flaša
  Anadolu Agency

Kantonalno javno komunalno preduzeće ‘Vodovod i kanalizacija’ (KJKP “ViK”) i dalje provodi mjere redukcije vode u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

 

U toku noći od 24 do 5 sati ujutro ViK isporučuje vodu pod smanjenim pritiskom. Bez vode su tako brojna sarajevska naselja od Dolac Malte do Baščaršije, te Dobrinja, Saraj polje, Ali-pašino polje, Breka, Velešići, Pofalići, Vogošća, Sedrenik, Grdonj, Brusulje i Kovačići.

 

Kako je u ranijoj izjavi za agenciju Anadolija (AA) kazala glasnogovornica ViK-a Mirjana Trifunović, ova mjera je na snazi radi osiguranja punjenja rezervora, a da bi građani imali uredno vodosnabdijevanje tokom dana.

 

Međutim, građani Sarajeva su na ivici strpljenja. Posebno zbog činjenice da u toku mjeseca ramazana mnoge Sarajlije vodu ponajviše koriste upravo u vremenu kada su na snazi redukcije.

 

Kako se uvjerila i ekipa AA, džamije i kafiće na Baščaršiji u kasnim noćim satima preplave postači kako bi prošetali, klanjali, sjedili i družili se. No, u tom periodu uglavnom nema vode. Presuše i poznate gradske česme kod Gazi Husrev-begove džamije, u džamijskim haremima, pa i na čuvenom Sebiju.

 

Vjernici koji klanjaju sabah-namaz u džamijama i kućama, prinuđeni su abdest uzimati iz flaša. Sarajlije koje poste, kupaju se kao u ratu, iz lonaca! Oni koji žele zapostiti, također, moraju napraviti ‘ratne’ zalihe vode. Sve ovo uzrokuje tenzije i nervozu kod građana. Pogotovo, jer vodu uredno plaćaju.

 

U ViK-u danas nisu bili raspoloženi za komentare.  Kako je AA ranije objavila, u ViK-u smatraju da su redukcije u snabdijevanju Sarajeva vodom neophodne, uzimajući u obzir da grad trenutno troši više od 3.000 litara vode u sekundi, što je rekord u posljednjih deset godina. Iz kompanije su dodali da dodatni problem predstavljaju veliki gubici vode zbog dotrajale vodovodne mreže.

(aacomtr)

Leave a Reply