U dalekoj prošlosti na obalama Antarktika nizale su se tropske šume
Prije 52 miliona godina, na obalama Antarktika rasle su tropske šume i padale su tropske kiše.
Naučnici sa Univerziteta u Frankfurtu i Centra za meteorološka istraživanja i biološku raznolikost (BIK) oobjavili su da su u bunarima izbušenim na Antarktiku pronađene spore i polen.
Prema podacima dobivenim bušenjem na dubini od 1000 metara, ustanovljeno je da je nekada davno u tom području padalo mnogo tropske kiše i da su rasle tropske šume. Naučnici su rezultate studije, u kojoj se navodi da su prije 52 miliona godina na obalama Antarktika rasle prave tropske šume kakve danas možemo vidjeti jedino u tropskim krajevima, objavili u časopisu Nature.
Prof. dr. Jörg Pross izjavio je da su temperature na obalama Antarktika u toj dalekoj prošlosti bile za 50 do 60 stepeni Celzijusa više nego danas, te da je zbog protoka toplijeg mora nastao visok omjer karbondioksida.
“Zahvaljujući ovom istraživanju otvoren je ‘prozor u prošlost’ na osovu kojeg lakše možemo predvidjeti klimatske promjene u svijetu”, izjavio je Pross.
Dosadašnja istraživanja su pokazala da je zbog dugogoišnjeg globalnog zagrijavanja došlo do otapanja glečera, naglašava Pross i dodaje da je kao rezultat toga nemoguće izbjeći globalno povećanje nivoa mora za 70 do 80 metara.
Pross je dao i prognoze o tome kako će u budućnosti sjeverni dio Njemačke i južni dio obala Amerike biti potpuno pod vodom, kao i Kip slobode u New Yorku, koji će iz vode izvirivati tek 20-ak metara.
(aacomtr)