Rusijom zapravo ne vlada Putin

0

Rusijom zapravo ne vlada Putin

 

Moskovski holding Minčenko napravio je izvještaj o hijerarhijama, vezama i mehanizmima po kojima funkcioniše tajni, spoljni režim Vladimira Putina.

Glavni zaključak izvještaja je da Rusijom ne upravlja svemoćni Putin preko svoje “vertikale vlasti”, već politbiro (termin je aluzija na izvršni organ Komunističke partije u sovjetskoj prošlosti).

Taj neformalni ‘politbiro’ čini osam ljudi, osam vođa klanova koji se međusobno takmiče za moć i uticaj.

Putin u toj borbi ima ulogu moderatora koji brine o ravnoteži snaga. Stalnim kadrovskim rotacijama i manipulacijama on obezbjeđuje da se nijedan klan previše ne osili. Putinov uticaj sastoji se u usmjeravanju njihovih interesa tako da ‘klanovi međusobno ulaze u klinč u kojima on kao vrhovni arbitar donosi rješenja’.

U Minčekovu ‘Politbiro’ čak petorica od osmorice dolaze iz Putinovog rodnog Sankt Peterburga – nijedan nije Moskovljanin.

Zbog toga se odavno šuška da savremenom Rusijom upravlja ‘piterski klan’. Putinovo povjerenje ne stiče se preko noći; sa većinom članova Putin se poznaje preko 20, a sa nekim i preko 30 godina …

Sergej Čemezov (60 godina, Irkutska oblast)

General pukovnika sibirske provincije smatra se vođom klana koji upravlja ruskom vojnom industrijom. Izuzetan uticaj daje mu funkcija direktora Rostehnologije, državne korporacije osnovane sa zadatkom da privuče investicije i poveća efikasnost, razvojne perspektive i izvozni potencijal ruskih hi-tech i vojnih kompanija. Sa Putinom Čemezov se upoznao još 80-ih godina u Istočnoj Njemačkoj, gdje je sadašnji predsjednik radio kao KGB-ov špijun, a Čemezov kao predstavnik sovjetske kompanije Luč.

Igor Sečin

Putinov specijalac za najdelikatnije poslove u rasponu od žarenja i paljenja ruskom energetikom do prodaje oružja Venecueli i najnovijih dogovora sa američkim kompanijama. Danas je predsjednik državne naftne kompanije Rosnjeft i sve uspješniji menadžer.

Njegov tajni klan sastavljen od ‘jastrebova’ iz obavještajnih i represivnih struktura ranije se navodio kao najrigidniji unutar ruskog sistema. Očekuje se da će s vremenom uticaj tog bivšeg KGB-ovca na obavještajne strukture opadati jer je prebačen iz vlade na menadžersku poziciju.

Sergej Sobjanjin (54 godine, Tjumenjska oblast, Sibir)

Novi gradonačelnik Moskve, nasljednik donedavno neuništivog Jurija Lužkova. U javnosti se ne ističe ni približno jako poput prethodnika, ali u izvještaju Minčenka navodi se da je Sobjanjin stupanjem na čelo ruske metropole, u kojoj se koncentrišu strahovite količine novca i moćnika iz cijele zemlje, uspio da izbalansira odnose s najvećim djelom oligarhijskih struktura čiji se interesi često sukobljavaju.

Vjačeslav Volodin (Saratovska oblast)

Izvještaj ga naziva novajlijom u ‘Politbirou’. Novajlijom od 48 godina koji je nakon opozicionih protesta u administraciji predsjednika naslijedio omraženog kremaljskog ideologa Vladislava Surkova. Volodin stiče ogroman uticaj jer kao šefa predsjedničke kancelarije ‘monopolizira funkciju političkog menadžmenta’. Najslabija tačka Volodinovog klana je nepostojanje snažne ekonomske baze i nepovjerenje od strane starog Putinovog ‘peterburškog kruga’.

Sergej Ivanov (59 godina, Sankt Peterburg)

Šef predsjedničkog kabineta koji je zamalo postao i predsjednik države 2008. godine, ali se Putin tada dlučio za nešto liberalnijeg Dmitrija Medvedeva. Ivanov je još jedan član ‘Politbiroa’ koji dolazi iz Sankt Peterburga, a iza sebe ima karijeru u KGB-u i Putinovo povjerenje koje se bazira na poznanstvu koje traje još od 80-ih godina prošlog vijeka – možda i duže.

Zvanično je zadužen za nacionalnu bezbjednost, a nezvanično, za čuvanje leđa Putinu, odnosno stvaranje ravnoteže između opisanih režimskih elita koje se unutar Kremlja i ‘na terenu’ bore za uticaj.

Dmitrij Medvedjev (47 godina, Sankt Peterburg)

Odlukom da se ne kandiduje za drugi predsjednički mandat izgubio je značajnu koaliciju činovnika i biznismena koji su ga podržavali. Odustavši od namjere da nadvlada Putina, izgubio je i neke svoje igrače, ali je svojom skromnošću vjerovatno osigurao dugoročni opstanak u vrhu poretka.

Prešavši na poziciju premijera preuzeo je upravljanje režimskom partijom Ujedinjena Rusija. Suprostavljene poslovne sile u zemlji moraju da se takmiče za njegovu naklonost.

Minčenkov izvještaj naglašava da je Medvedev nakon odlaska iz Kremlja dobio mogućnost da formira svoj klan sa snažnom ekonomskom bazom.

(Smedia)

(SAN)

Leave a Reply