Porodice optuženih idu u Strasbourg
Članovi porodica uhapšenih bivših rukovodilaca općine Hadžići, protiv kojih se devet mjeseci vodi sudski postupak u slučaju “Silos”, razmatraju mogućnost apelacije Evropskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu kako bi se preispitale odluke domaćeg pravosuđa.
Sin uhapšenog Fadila Čovića, nekadašnjeg načelnika SJB Hadžići, Eldar Čović, kazao je u izjavi za agenciju Anadolija, kako u svakom pravosudnom sistemu moraju postojati jednaka mjerila i da se pravo na pravično suđenje ne smije nikome oduzeti.
Odbrana optuženih u slučaju “Silos” u više je navrata uputila zahtjev za njihovo puštanje na uslovnu slobodu, kako bi se, kako je rekao Čović, ovi ljudi narušenog zdravlja branili sa slobode.
Porodice osmorice optuženih Hadžićana nezadovoljne su, između ostalog, i dinamikom odvijanja sudskog procesa.
“Smatramo da cijeli slučaj treba sagledati pravno, a ne politički”, rekao je Čović, te dodao kako je to razlog zbog kojeg porodice uhapšenih razmatraju apelaciju Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, kako bi se preispitale odluke domaćeg pravosuđa.
Čović je podsjetio da glavni pretres u slučaju “Silos” i dalje traje ali da se optuženima konstantno produžava pritvor.
Kontrole opravdanosti mjera pritvora obavljaju se svakih dva mjeseca. Sud, kako je rekao Čović, ne prihvata argumente odbrane koji uklučuju i ugroženo zdravstveno stanje optuženih.
Za zločine nad Bošnjacima u Hadžićima još niko nije odgovarao, podsjetio je sin uhapšenog Fadila Čovića, i naveo kako ovdašnje pravosuđe nije niti pokrenulo aktivnosti u vezi sa ubijenih preko 200 stanovnika Hadžića, od kojih 90 još nije pronađeno.
Eldar Čović je istakao kako u Silosu niko nije ubijen, te da se radi o pritvaranju osoba koje su se ogriješile o zakon, odnosno ilegalno posjedovale oružje.
Čović je kazao da ne postoji logično objašnjenje za hapšenje njegovog oca koji je, nalagio je, bio samo jedan od onih koji su branili svoj grad. Čović dalje navodi da je hapšenje njegovog oca i ostalih bio smišljen i detaljno isplaniran čin, dok se na drugoj strani “slobodno šeću zločinci koji su vršili pokolje i silovanja nad Bošnjacima”.
“Moj otac i njegovi saborci sada plaćaju cijenu toga što nisu dozvolili ulazak u Sarajevo. Ovo je prvi puta u praksi Suda BiH da se zbog sumnje za počinjeni ratni zločin uhapsi istovremeno osam ljudi”, kazao je Čović.
Saslušanja Sudskog vijeća o ispunjenju uslova za puštanje iz pritvora branilaca koji su, kako kažu članovi njihovih porodica, najviše doprinijeli odbrani grada Sarajeva, boreći se na prvoj liniji na području planine Igman, među kojima se nalaze bivši komadant 109. brdske brigade Nezir Kazić, načelnik SJB Hadžići i načelnik općine Hadžići, predsjednik ratnog predsjedništva zajedno sa još pet osoba, održana su u više navrata ali puštanje na uslovnu slobodu uz izricanje mjera zabrane nije odobreno.
Tokom rata u BiH sto hiljada Bošnjaka mučki je ubijeno, oko 50 hiljada žena silovano, oko dva miliona izbjeglica primorani su bili napustiti svoja ognjišta, a porodice uhapšenih Hadžićana žale se što se sudski postupak vodi “protiv onih koji su branili svoju domovinu“ od ovakvog nasilja”.
Advokati uhapšenih, u izjavi za agenciju Anadolija, kazali su da je na zahtjev srpske strane 1999. godine Sud u Hagu pokrenuo istragu u slučaju „Silos“ te da zbog nepostojanja elemanata ratnog zločina u ovom slučaju nikada nije podignuta optužnica. Advokati dalje navode da je zbog određenih pritužbi, Sud BiH ponovo pokrenuo ovaj slučaj te da su nakon toga njihovi branjenici i uhapšeni.
Po nalogu Tužilaštva BiH, 22. novembra 2011. godine, u ranim jutarnjim satima izvedena je operacija u kojoj su uhapšeni bivši načelnik općine Hadžići i predsjednik ratnog predsjedništva Mustafa Dželilović, načelnik SJB Hadžići Fadil Čović, komandir policijske stanice u SJB Hadžići Mirsad Šabić, komadant 109. brdske brigade Nezir Kazić, upravnik zatvora „Silos“ Bećir Hujić, zamjenik upravnika „Silosa“ Halid Čović te zatvorski stražari Šerif Mešanović i Nermin Kalember. Bivši zvaničnici uhapšeni su na očevid svojih ukućana, supruga, roditelja i maloljetne djece, te istog dan odvedeni u pritvorske jedinice u različitim krajevima zemlje.
(aacomtr)