Požari prijete Konjicu
Drama s požarima u Hercegovini se nastavlja. Vatrena stihija hara okolicom Konjica i prijeti da se spusti i u sam grad.
Najveći problem i dalje predstavlja vjetar koji uvelike potpomaže brzom širenju požara.
U izjavi za agenciju Anadolija (AA) pomoćnik načelnika za civilnu zaštitu i vatrogasce Općine Konjic Husein Hodžić kazao je kako se požar nalazi praktično pred gradskom jezgrom Konjica. Naime, vatra posebno ugrožava mjesta Spiljani i Glavičina, što su prigradski dijelovi Konjica.
Također, dio požara koji se spušta od sela Bijela, kreće se planinskim vijencem koji vodi prema Konjicu. Od snage vjetra zavisi kojom će se brzinom spustiti prema gradu.
“Stanje se pogoršalo, jer snažan vjetar raznosi požar i na nepristupačne terene.
Trenutno na četiri različite lokacije imamo požar. Ograničeni smo ljudstvom i materijalnom opremom, pa ne možemo da pokrijemo sve požare. Najteža situacija je u rejonu mjesne zajednice Spiljani, tako da se požar sada širi prema Ljutoj i kasarni koja se nalazi tamo”, izjavio je Hodžić za AA.
On je dodao kako situaciju dodatno otežava nepristupačan teren na ovom dijelu konjičke općine. Osim toga, požar je buknuo u borovoj šumi, pa se vatra širi velikom brzinom.
Aktivan je i požar na lokalitetu Vrapča, to jeste na put od Konjica prema Boračkom jezeru. Vjetar stalno prenosi vatru na nova područja, pa su ekipe koje gase požare nemoćne. Osim toga, vatra je izbila na miniranim i nepristupačnim terenima.
“Stanovništvo i kuće trenutno nisu ugroženi, ali situacija se mijenja iz sata u sat. Ne možemo sa sigurnošću tvrditi da će tako i ostati. Prioriteti su nam naravno građani i stambeni objekti. Ukoliko vidimo da objektima prijeti opasnost, odmah raspoređujemo ljude kako bismo spriječili štete”, naglasio je Hodžić.
Hodžić je izrazio nadu da još uvijek ne postoji opasnost za pogone namjenske industrije “Igman” u Konjicu, iako, kako veli, požar u Spiljanima ima otvoren put da se kreće prema kasarni Ljuta i tvornici “Igman”.
“Žalosno je što ovo moram reći, ali je činjenica da sistem zaštite i spašavanja u Federaciji BiH ne funkcionira. Ovo je dokaz. Jer mi od maja konstantno imamo požare, dakle, već dva do tri mjeseca, a niko ništa ne podruzima. Kada se požar proširi na ovako velika područja, kasno je tada slati helikoptere. Bitna je brza intervencija, jer svaki šumski požar, koji se u startu ne ugasi, kasnije niko ne može ugasiti”, prokomentirao je Hodžić apel Federalne uprave civilne zaštite drugim kantonima da pošalju svoje vatrogasne jedinice u Konjic.
Ukazuje na nevjerovatne nelogičnosti u sistemu borbe protiv požara u FBiH.
“Svaka pomoć je zakašnjela kada vam izgori dvije i po do tri hiljade hektara šume. Poređenja radi, naša općina je teritorijalno veća od Sarajeva, a imamo 12 vatrogasaca, dok Sarajevo ima 150. Ovaj region najpodložniji je požarima, a crnogorična šuma izuzetno brzo gori”, istakao je Hodžić.
Ekipe koje gase požare u Konjicu na izmaku su snaga.
“Moje kolege i ja spavali smo samo dva sata. Kada ste 22 sata na terenu, ne možete više ni sjediti, a kamoli spavati. Divim se svojim kolegama na maksimalnim naporima i požrtvovanosti. Koliko ćemo uspjeti s obzirom na opseg požara, ne znamo”, zaključio je Hodžić, te istakao kako će se u budućnosti bazirati na lokaliziranje požara na pristupačnim terenima kako se oni ne bi širili dalje.
(aacomtr)