O položaju žena u Gazi
Nasilje nad ženama u Pojasu Gaze doseglo je alarmantnu razinu. Studija koju je u prosincu 2011. proveo Palestinski središnji ured za statistiku, otkrila je da je 51% udanih žena u Gazi u prethodnih 12 mjeseci iskusilo nasilje od strane svojih supruga. Dvije trećine (65%) ispitanih žena izjavilo je da radije šute o obiteljskom nasilju, a manje od 1% ih je izjavilo da su voljne potražiti pomoć. U 5 godina od kada je Hamas zauzeo kontrolu nad Pojasom Gaze, a Izrael pooštrio svoju opsadu tog područja, mnogi su muškarci preko noći ostali bez posla i svoju frustraciju iskalili na svojim suprugama.
Stopa nezaposlenosti u Pojasu Gaze iznosi 45% i među najvišima je u svijetu. Uz obavljanje svoje tradicionalne uloge odgojiteljica djece, blokada je prisilila velik broj žena da počnu zarađivati kako bi prehranile obitelj, te da istovremeno budu i potpora muževima među kojima mnogi pate od depresije. Blokada je 1,6 milijuna Palestinaca u Pojasu Gaze odsjekla od ostatka svijeta, a velikim dijelom svakodnevice na tom području danas dominira konzervativizam. „Izazovi koje pred Palestince postavljaju nezaposlenost, strah od nasilja i ograničenja kretanja često dovode do iskaljivanja frustriranosti muževa na ženama i djeci“, upozorava Ghada al-Najar iz organizacije Oxfam u Gazi.
„Uzroci porasta obiteljskog nasilja su brojni, uključujući psihološke traume, osjećaj zatočenosti i sveprisutno siromaštvo.“ Azza al-Kafarna, aktivistica za ženska prava i ravnateljica informativne agencije Ramattan, koja je nedavno ponovo započela s radom nakon 3-godišnje zabrane od strane Hamasove vlasti, tvrdi da žene u Gazi ne pokrivaju kosu i lice toliko zbog toga što im tako naređuje Hamas, koliko zbog straha da će u suprotnom biti metom kritika ili čak i napada. Neke žene pokrivanje kose doživljavaju kao fizički štit od ostatka svijeta. No, najveći gorući problemi s kojima se suočavaju žene u Pojasu Gaze su svakodnevni praktični izazovi koje uzrokuje blokada: sve lošija kvaliteta zdravstvenih usluga i obrazovanja, nedovoljna opskrba plinom za kuhanje, nestašica čiste vode i hrane za djecu.
(solidarnostbosniacom)