Merhametli Ceca i Hari, renta-SDP, NSRZB finansiraju pokojnici

0

Vakat.ba - Merhametli Ceca i Hari, renta-SDP, NSRZBfinansiraju pokojnici

SNSD i SDA prekršile su Zakon o finansiranju političkih stranaka BiH, zbog nastupa Svjetlane Cece Ražnatović i Harija Mata Harija na predizbornim skupovima 2010. godine, SDP iznajmljuje tuđe prostore a NSRZB finansiraju pokojnici – zanimljivi su detalji iz izvještaja o političkom finansiranju stranaka u BiH Službe za reviziju finansiranja političkih stranaka Centralne izborne komisije (CIK).

Služba za reviziju finansiranja političkih stranaka CIK-a je u izvještaju o SNSD i SDA navela da te stranke nisu imale dokaze o plaćanju usluga Svjetlane Cece Ražnatović, kao ni Harija Varešanovića i još troje pjevača.

 Zakon predviđa da prilog za stranke ne smije da iznosi više od osam prosječnih neto plata u BiH, što je 2010. bilo oko 6.400 KM.

 Svjetlana Ražnatović je besplatno nastupila 28. septembra i 1. oktobra na predizbornim skupovima SNSD-a u Bijeljini i Banjaluci, a u izvještaju revizora navodi se da vrijednost usluge prelazi visinu dozvoljenog priloga – imajući u vidu rejting i popularnost srpske folkerke i uobičajenu cijenu njenih nastupa.

 Novinari Centra za istraživačko novinarstvo (CIN) došli su do dokumentacije iz koje se vidi da je nastup ove pjevačice u okviru sportske manifestacije “Noć šampiona” 2008. godine u Banjaluci koštao 100.000 KM.

SDA je čak na pet predizbornih skupova koristila usluge estradnih umjetnika bez naknade, navodi se u revizorskom izvještaju. Kao primjer je naveden nastup Varešanovića i još tri pjevača na centralnom predizbornom skupu SDA u sarajevskoj Zetri 1. oktobra 2010.

 Varešanovićev menadžer Senad Rožajac novinarima CIN-a nije želio da otkrije koliko košta nastup Harija Mata Harija. Rekao je da je Varešanovićev koncert na skupu SDA u Sarajevu njegova lična stvar.

 Revizori su pronašli da su 2010. godine gotovo sve stranke u BiH kršile Zakon o finansiranju političkih stranaka, a najčešće njegove odredbe koje se odnose na primanje donacija iz nedozvoljenih izvora.

 Tako je utvrđeno da je Narodna stranka radom za boljitak (NSRZB) koristila lažne identitete osoba kako bi opravdala priloge koje je primila u 2010. godini. Stranka je tako evidentirala novčanu donaciju od pokojnika, te potraživanje od nepostojeće stranke.

 Zakon o finansiranju političkih stranaka zabranjuje strankama da primaju donacije od preduzeća koja imaju ugovore sa institucijama u BiH. I tu je odredbu kršio veliki broj stranaka.

 Stranke rijetko vraćaju nedozvoljene donacije, nastavljaju koristiti općinske prostorije bez naknade ili po cijenama zakupa koje su daleko ispod tržišnih, što je takođe protuzakonito.

Pojedine stranke su do prihoda ponovo dolazile iznajmljujući poslovne prostore koji nisu u njihovom vlasništvu. Socijaldemokratska partija BiH je u 2010. godini zaradila oko 37.000 KM iznamljujući poslovne i stambene prostore koji nisu u njenom vlasništvu u Sarajevu, Zenici, Zavidovićima, Bosanskom Grahovu, Varešu i Gračanici.

Najveći dio prihoda stranaka ponovo čine grantovi iz budžeta koje pune građani. CIK u svojim izvještajima o reviziji poslovanja političkih stranaka naglašava da je revizija  urađena na osnovu uzorka te da postoji mogućnost da krupnije greške ostanu neotkrivene.

(vakatba)

Leave a Reply