Bajram u kući porodice Skaka

0

Bajram u kući porodice Skaka AnadoluAgency

 

Ramazanski bajram, jedan od najželjnije očekivanih praznika, muslimani proslavljaju u okviru porodice. Ekipa agencije Anadolija posjetila je sarajevsku porodicu Skaka kako bi podsjetila na običaje tokom prvog dana Ramazanskog bajrama.

U kući porodice Skaka zatekli smo tri generacije – najstarijeg Mehmeda, potom Abdulaha, te najmlađeg Emira Skaku. Mehmed, koji je ‘glava porodice’, kaže kako se ništa nije promijenilo od perioda kada je on bio na Emirovom mjestu.

„Prije je izgledalo isto kao i ovo danas. Običaji se ne mijenjaju. Ono kako je bilo prije 50 godina kod nas, tako je i danas. Jedino što više nema onih koji su tu bili prije 50 godina. Nema babe i majke, tetki, ta generacija je umrla, pa je sve ostalo na nama“, kaže Mehmed. On je izrazio nadu da će i mlađe generacije porodice Skaka nastaviti da proslavljaju Bajram na isti način.

Svakog Bajrama članovi porodice se bude ranije kako bi otišli na bajram-namaz, oblače se unučad, djeca i odrasli, i svi zajedno idu u džamiju.

„Svaki Bajram ustajemo ranije na bajram-namaz, oblačimo se i spremamo. Mama uvijek vodi računa da to sve bude besprijekorno. Namaz uvijek klanjamo u porodičnoj džamiji, u kojoj smo mi vakifi, u naselju Širokača. U okviru obilaska rodbine poslije namaza, ne smijem zaboraviti doručak kod amidžinice, gdje nas uvijek čeka vruća pogača“, kaže Abdulah Skaka.

-Druženje mnogobrojne familije-

Kao jedan od najdražih trenutaka u toku ovog dana Abdulah ističe dio kada se vraćaju kući nakon bajram-namaza, a na vratima ih dočekuju majka i sestre, kada si međusobno čestitaju Bajram, upućujući čestitke prvo najstarijim članovima porodice.

Potom kreću u obilazak mezarja, a Mehmed kaže kako, s obzirom da svi članovi nisu ukopani na istom mjestu, postoji čak i redoslijed obilaska mezarja.

„Prvo se ide dedi i nani na mezar u Faletiće, zatim imamo članova familije i na mezarju na Hambinoj Carini, pa na Ravnim Bakijama. Nakon mezarja, ide se kod onoga ko je najstariji u porodici, a to su dvije tetke, jedna sa majčine, a druga sa očeve strane“, istakao je Mehmed.

Abdulah kaže kako, po sarajevskim običajima, žene ne obilaze rodbinu prvi dan, kako kuća ne bi bila prazna za Bajram, a goste dočekala zatvorena vrata. Za ramazanski Bajram obilazi se rodbina i porodični bajramski ručak nije običaj kod Skaka. Šire okupljanje u koje su uključene i žene Skaka obično bude naveče, kada proslavljaju zajedno ovaj dan. Ipak, za Kurban bajram postoji tradicionalni ručak, koji okupi sve članove porodice Skaka i na koji dođe između 50 i 60 gostiju.

„Tada se okupi sva familija. Zaista bude puna kuća, puno smijeha i zanimljivih detalja. Mi smo mnogoljudna porodica i nikada nije dosadno kada se okupimo“, priča kroz smijeh Abdulah.

-Najmlađe raduje i bajramluk-

Kao i svoj djeci, i Emiru, pripadniku najmlađe generacije Skaka, tokom Bajrama najdraži je bajramluk.

„Kod Ramazanskog bajrama najviše volim bajramluk. Kada ustanem ujutru, obučem se i idem u džamiju sa starijom braćom Abdulahom i Halidom. Volim i da obilazim porodicu sa njima za Bajram i tako skupljam bajram-banku“, dopadljivo je rekao Emir, dodavši kako bajramluk čuva u svojoj kasici.

„Lijepo je kada tri generacije zajedno obilaze rodbinu za Bajram. I ja sam hodao sa svojim ocem i dedom, onda smo mi vodili svoju djecu, potom su prispjela unučad… Uvijek su to bile tri generacije, prije je bio moj otac, a kako njega nema, ja sam najstariji i vodim u obilazak rodbine mlađe generacije. Valjda će i oni nastaviti tu tradiciju“, naglasio je Mehmed.

(aacomtr)

Leave a Reply