“Private Islands Online”, sa sjedištem u Torontu, jedna je od najvećih svjetskih agencija za prodaju privatnih ostrva, sa katalogom sa više od 550 ostrva širom svijeta i dvadesetak transakcija godišnje.
Među njenim trenutnim “akcijama” je ostrvce od 3.000 metara kvadratnih u jednom panamskom jezeru koje se nudi po cijeni od 30.000 dolara. Za one sa (mnogo) dubljim džepom, na prodaju je grčko ostrvo Patroklos sa svojih 320 hektara u Sredozemnom moru, na 50 kilometara od Atine. Cijena “tričavih” 180 miliona evra.
“Naša klijentela je raznolika: filmske zvijezde, prinčevi i princeze, ali i normalni ljudi. Nedavno smo jednom profesoru prodali ostrvo sa malom kućom za 250.000 dolara u jezeru Ontario (na granici između SAD i Kanade)”, navodi Kris Krolou, direktor kompanije.
Prema njegovim riječima, “kvalitetno” ostrvo mora da ispunjava tri kriterijuma: topla klima, stabilno političko okruženje i mogućnost kupovine ostrva, a ne samo prava na korišćenje.
“Najidealniji su Bahami, Belize i Panama”, smatra Krolou koji je svoju firmu osnovao prije 13 godina.
Za Farhada Vladija, direktora “Vladi Private Islanda”, druge velike kompanije u ovom sektoru, Sjeverna Amerika i Evropa pružaju daleko “sigurnije” okruženje.
Grčka ostrva, često dobro opremljena i sa idealnom klimom, spadaju u najtraženija, a njihova cijena se kreće od tri do 45 miliona eura.
(Vijesti.ba)