Sirija: Žestoki sukobi u Alepu, Assadovom uporištu
U drugom sirijskom gradu po veličini Alepu već drugi dan se vode žestoki sukobi između vladinih snaga i pobunjenika, pa su stanovnici napustili neke dijelove grada, dok je u Damasku uglavnom mirno ali napeto, tvrde aktivisti.
U prijestonici, gdje je vojska u četvrtak pokrenula veliku kontraofanzivu kako bi preuzela kontrolu nad pobunjeničkim dijelovima grada, uglavnom je mirno, ali je i dalje napeto i u nekim zonama ima sukoba. Sirijska opservatorija za ljudska prava, sa sjedištem u Velikoj Britaniji, saopćila je da se u Alepu od petka ujutro vode borbe između regularne vojske i pobunjeničkih jedinica u dijelu grada koji se zove Salahedin. Aktivistička mreža Lokalni koordinacioni odbori izvijestila je o egzodusu stanovnika iz tog dijela grada zbog straha od bombardiranja i ofanzive, navodi AFP. Ovo su najteži sukobi u Alepu, komercijalnom centru na sjeveru Sirije, koji su do sada, uglavnom, zaobilazili protesti i nasilje koji prate 16 mjeseci dugu pobunu protiv sirijskog predsjednika Bashara al-Aasada.
Napeto u Damasku
U Damasku je atmosfera napeta poslije masovnog egzodusa stanovnika poslije najtežih sukoba od početka pobune. Stanovnici kažu da je u prijestonici u subotu bilo uglavnom mirno, da se saobraćaj odvijao normalno i da se nisu čuli zvuci sukoba u centru grada tokom noći. Sirijska opservatorija, međutim, kaže da su snage režima u noći sa petka na subotu bombardirale južna predgrađa prijestonice Al-Khadam i Asali. Ta organizacija je saopćila i da su vladine snage granatirale nekoliko dijelova pobunjeničkog grada Homsa, a da se borbe vode i gradu Deir Ezor, na istoku Sirije. Opservatorija je objavila da je u petak u sukobima širom Sirije poginulo 233 ljudi, među kojima 153 civila, 43 vojnika i 37 pobunjenika. U proteklih 48 sati poginulo je 550 ljudi, što znači da su ta dva dana s rekordnim brojem žrtava od početka pobune u martu prošle godine.
Generali bježe u Tursku
Trojica sirijskih generala prebjegla su u Tursku, nakon čega je njihov broj porastao na ukupno 24, saopćio je neimenovani zvaničnik turskog ministarstva vanjskih poslova. Među prebjeglima su i dvojica sirijskih brigadnih generala, koji su bili u grupi od 710 Sirijaca koji su tokom noći između četvrtka i petka prešli na tursku teritoriju. Od izbijanja nasilja u Siriji u martu prošle godine prebjegla su ukupno 24 sirijska generala, naveo je turski zvaničnik. Turska je pružila utočište desetinama prebjega, koji su formirali Slobodnu sirijsku armiju, koja se bori protiv Assadovog režima.
EU u ponedjeljak o sankcijama
U izbjegličkim kampovima u Turskoj u blizini granice sa Sirijom trenutno boravi više od 43.000 Sirijaca koji su pobjegli od 16-mjesečnog krvoprolića u toj zemlji. U kampovima se također nalaze pobunjeničke vojne snage, sačinjene od prebjega iz sirijske armije. Ministri vanjskih poslova Evropske unije (EU) okupit će se u ponedjeljak u Briselu kako bi razmotrili situaciju na Bliskom istoku, a posebno u Siriji. Šefovi diplomatija zemalja članica EU će tokom dvodnevnog sastanka najpre razgovarati o Siriji, za koju se očekuje da će dospjeti pod udar novih sankcija. Evropske ekonomske sankcije usmjerene protiv Asadovog režima već sada obuhvataju 43 pravnih i 128 fizičkih lica, kojima je zabranjeno da djeluju na tlu EU, a diplomatski izvori najavljuju da će taj spisak na sastanku ministarskog vijeća biti proširen.
(AJB)