Buvljak druge vrste: rovljenje po stanovima umrlih
Osmisleno spriječavanje smeća ili nedostojanstveno pretraživanje najintimnijih stvari?! U Beču je nedavno započeta akcija „buvljak u stanovima umrlih”. Šta to zapravo znači?!
Firme koje se brinu o zaostavštinama umrlih, organiziraju u tim stanovima buvljak, te zainteresirani za ulaz plate 10€ i smiju sa sobom sve ponijeti što im se svidi. Ko porani, ima doista veliki izbor. Ali ujedno mora biti i veoma brz u svojoj potrazi, jer je zainteresiranost ogromna.
„Buvljak” po zaostavštinama predstavlja kolektivno čišćenje stanova od svega što se nalazi u njemu, i najavljuje se putem facebook-grupe. Najviše su zastupljeni mladi studenti, koji koriste ovakvu priliku kako bi našli dragocjene antikvitete ili kućanske aparate koji su još u funkciji. Obzirom da je u radnjama polovne robe teško prodati funkcionalne kućanske aparate, vlasnici ih se riješavaju tako što ih bacaju, dok se u sklopu ovog koncepta to pokušava spriječiti.
„Kraj rasipanju”
„Naša firma se već godinama brine o zaostavštinama umrlih. Međutim, ima previše onih stvari koje su sasvim ispravne, ali se na tržištu ne mogu prodati i tako završe u smeću”, priča gospodin Stein, trgovac polovnim stvarima i organizator ove akcije. Prema Steinu, projekat tako dobro funkcionira, da će ga u skorijij budućnosti predstaviti Ministarstvu za socijalna pitanja. Na pitanje da li njegova firma „Ramsch & Rosen” (slobodan prijevod: „Svaštara & ruže”) zarađuje na ovoj akciji: „Ne zarađujemo, jer želimo ljudima pomoći koji nemaju baš dubok džep, tako što ćemo im omogućiti da stvari za svakodnevnu upotrebu povoljno kupe. Prikupljen novac dobiju naši mlađi saradnici, koji nam pomažu u pripremama.”
Originalan enterijer poziva goste da malo „šnjuhaju” po tuđim stanovima. I upravo u tome jeste negativan aspekat cijele akcije: pored antikviteta i funkcionalnih stvari, mogu se naći i veoma lične stvari kao npr. foto-albumi, stare štedne knjižice ili kozmetički artikli stranaca.
„Smatram ovo u biti veoma dobrim. Naravno da je malo čudno, ali kako stara poslovica kaže: nužda zakon mijenja”, komentariše jedan 19-godišnji student cijelu situaciju. Astrid Blecha, radnica „Ramsch i Rosen”–firme naglašava da niko ne želi povrijediti tuđe osjećaje ili postupati bez respekta prema umrlim.
Sophia, također jedna od saradnica, smatra ideju veoma dobrom, jer omogućuje osoboma s ograničenim budžetom da dođu do stvari koje su im potrebne. Ona također ne smatra da je ideja pomalo čudna: „To je isto kao kada se neko zgražava na klanje životinje, čije će meso naknadno kupiti.”
STUDIRAJeu
(studirajeu)