Prijetnje, ucjene i pravna anarhija

0

Prijetnje, ucjene i pravna anarhija

 

Političkoj avanturi u koju se lider SDP-a Zlatko Lagumdžija upustio kada je jednostrano raskinuo sporazum sa doskorašnjim koalicijskim partnerima iz SDA, HSP-a i Narodne stranke Radom za boljitak, još se uvijek ne nazire kraj.

Nakon krize u Parlamentu Federacije, neuspjelog puča u federalnoj Vladi i pokušaja smjene ministara iz SDA u Vijeću ministara BiH, Lagumdžijina je samovolja, u konačnici, proizvela i ozbiljan raskol unutar SDP-a, koji je kulminirao ovotjednom ostavkom Željka Komšića na članstvo u stranci.

Podsjetimo, Zlatko Lagumdžija je početkom juna, zajedno sa novim političkim saveznicima iz SBB-a i dva HDZ-a, samouvjereno, bez precizne političke računice i jasnog plana, najavio temeljitu rekonstrukciju vlasti na svim razinama do kraja mjeseca. Nepuna dva mjeseca kasnije, u Vladi Federacije i Vijeću ministara i dalje sjedi ista postava, ali je SDP, u međuvremenu, ostao bez svog člana u Predsjedništvu BiH.

Ne računajući prekompoziciju vlasti u Sarajevskom, Zeničko-dobojskom, Tuzlanskom i Unsko-sanskom kantonu, gdje je Lagumdžija osigurao potreban broj glasova i ispunio obveze prema predsjedniku Saveza za bolju budućnost BiH Fahrudinu Radončiću, predstavnici nove parlamentarne većine na federalnoj i državnoj razini nisu ni do danas preuzeli ključne pozicije u izvršnoj vlasti koje im je obećao lider SDP-a.

Umjesto ministarskih fotelja i preraspodjele rukovodećih funkcija u javnim poduzećima, institucijama i agencijama, kadrovi su SBB-a i HDZ-a, barem za sada, dobili tek mjesta predsjedavajućeg Zastupničkog i Doma naroda Parlamenta Federacije na koje su izabrani Fehim Škaljić i Radoje Vidović. No, kako je Klub zastupnika SDA početkom jula Ustavnom sudu Federacije BiH podnio apelaciju, osporavajući zakonitost sazivanja i održavanja vanredne sjednice Zastupničkog doma Federalnog parlamenta 26. juna (a time i svih odluka koje je donijela nova parlamentarna većina), zastupnici te stranke, i njihove kolege iz HSP-a, DNZ-a i Stranke za BiH neće, do donošenja sudske presude, dolaziti na skupštinska zasjedanja. Istodobno su zastupnici iz Narodne stranke Radom za boljitak, čiji lideri – braća Ivanković Lijanović još uvijek pregovaraju s predstavnicima novoformirane koalicije, mudro poručili kako će prisustvovati sjednicama Parlamenta Federacije, ali su odgovornost za ustavnost rada unaprijed fakturisali SDP-u i SBB-u.

Ustavni sud Federacije BiH će, kako je najavljeno, javne rasprave u sporovima koji se odnose na funkcioniranje federalne zakonodavne i izvršne vlasti održati 28. i 29. augusta. Na dnevnom će se redu naći apelacije sada već bivših čelnika federalnog Parlamenta Denisa Zvizdića i Stanka Primorca koje su podnesene nakon njihove smjene na sjednici održanoj 26. juna, odnosno apelacije predsjednika Federacije BiH Živka Budimira u sporu s premijerom Nerminom Nikšićem oko prihvaćanja ostavke ministra prostornog uređenja Desnice Radivojevića.

„Ustavni sud je stanovišta da vođenje odgovorne politike od zakonodavne i izvršne vlasti Federacije pretpostavlja suzdržanost u donošenju značajnih odluka u idućem razdoblju, do rješavanja pokrenutih sporova pred ovom institucijom“, navodi se u priopćenju Ustavnog suda Federacije BiH koje je objavljeno u utorak, 24. jula. No, unatoč nedvosmislenoj preporuci ustavnih sudaca, istog su dana u režiji SDP-a i njihovih koalicijskih partnera održane sjednice Zastupničkog i Doma naroda federalnog Parlamenta na kojima su ponovno suspendirani i Ustav Federacije i svi važeći zakonski propisi i procedure.

Politička je lakrdija započela na sjednici Zastupničkog doma (bez prisustva zastupnika iz SDA, HSP-a, DNZ-a, Stranke za BiH i dvojice iz NS Radom za boljitak), kada je federalni premijer, podnoseći izvješće o polugodišnjem radu, poručio da se Vlada nalazi na prekretnici. Iznoseći (inače, posve neutemeljene) pohvale na račun federalne Vlade, Nikšić je u podužem ekspozeu za sve poteškoće ponovno okrivio svoje prethodnike i naglasio kako su on i federalni ministri, uz potporu nove parlamentarne većine, odlučni nastaviti započete reforme. Neuvjerljivi premijer, koji je i član najužeg vodstva SDP-a, nije međutim objasnio zašto se, ako je federalna Vlada u proteklom periodu polučila dobre rezultate, sada traži njezina rekonstrukcija, što je suština krize u Federaciji, koju je inicirao upravo SDP, zahtjevima za smjenom Živka Budimira, odnosno, vrbovanjem Desnice Radivojevića.

Dodajmo tome kako je cirkusijada u koju se pretvorilo zasjedanje Zastupničkog doma nastavljena skidanjem s dnevnog reda prijedloga i nacrta zakona koje je predložila upravo federalna Vlada jer, prema tumačenju Marinka Čavare iz HDZ-a, ne održavaju stav nove parlamentarne većine. Pristajanje ostalih zastupnika na Čavarin prijedlog je istodobno pokazalo prave razmjere političke krize u Federaciji, odnosno, činjenicu da federalna Vlada u aktualnom sazivu neće imati podršku Parlamenta, te da bi takva situacija mogla potrajati sve do narednih općih izbora, budući da SDP sa koalicijskim partnerima nema potreban broj glasova za pokretanje procedure smjene Živka Budimira.

Da su, naime, pritisci, prijetnje i nezakonito djelovanje, koje je SDP-u sramno tolerirano još kada su vlast u Federaciji preuzele stranke Platforme, jedina strategija sa kojom je Zlatko Lagumdžija krenuo u najnoviji obračun, sada s bivšim političkim saveznicima, najbrutalnije je demonstrirano na izvanrednoj sjednici Doma naroda. Iako je iz OHR-a jasno poručeno da je za pokretanje procedure smjene predsjednika Federacije BiH potrebna dvotrećinska većina u oba doma federalnog Parlamenta, ta je odluka ipak izglasana na sjednici Doma naroda koja je održana u utorak, i to na posve neustavan način.

Premda su na vrijeme upozoreni da krše Ustav Federacije BiH i druge zakone koji jasno propisuju da je za pokretanje procedure smjene Živka Budimira potrebna dvotrećinska većina, odnosno glasovi 39 delegata, Dom naroda federalnog Parlamenta je donio odluku prostom većinom, jer je za prijedlog glasalo 36 delegata?!

Nakon neuspjelog pokušaja smjene Budimira i Vlade FBiH, jednako je neslavno okončan i Lagumdžijin udar na državnu vladu, otkako je od predsjedavajućeg Vijeća ministara Vjekoslava Bevande zatražio smjenu ministara iz SDA. Prema nezvaničnim informacijama iz Ustavnog suda BiH, čija je prva naredna sjednica zakazana tek za kraj septembra, kriza u Vijeću ministara zasigurno će potrajati do narednih lokalnih izbora, za koje se procjenjuje da će biti prvi ozbiljan test dosadašnje Lagumdžijine politike.

Nakon što su tri delegata iz SDA u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH odluku o smjeni njihovih stranačkih kolega u Vijeću ministara proglasili štetnom po vitalni nacionalni interes Bošnjaka, formirana je parlamentarna komisija koja, očekivano, nije mogla postići kompromisni stav. Stoga je, na što su zastupnici SDA od početka i računali, njihov zahtjev upućen Ustavnom sudu BiH, do čije će konačne odluke državni ministri sigurnosti i obrane Sadik Ahmetović i Muhamed Ibrahimović, kao i doministar financija Fuad Kasumović, makar normalno, obavljati dosadašnje funkcije.

(Suzana Mijatović/Slobodna Bosna)

(vijestiba)

Leave a Reply