Otvorena memorijalna galerija 11/07/95

0

Otvorena memorijalna galerija 11/07/95 magazin

Otvorenju koje je upriličeno ispred Galerije prisustvovali su brojni građani Sarajeva, Srebrenice, delegacija Parlamenta Republike Turske.

Multimedijalna postavka čiji je cilj sačuvati sjećanje na stradanja Srebreničana prva je postavka ove vrste u BiH, a posjetiocima nudi autorske fotografije Tarika Samaraha, videodokumente – Mapiranje genocida i izjave preživjelih svjedoka, portrete stradalih i mape lokacija do sada pronađenih masovnih grobnica. 

Ideja otvaranja Galerije “11/07/95” pažljivo je pripremana i razvijana nekoliko godina, a presudnu ulogu u njenoj realizaciji imale su Općina Stari Grad i TIKA – Turska agencija za međunarodnu saradnju i koordinaciju koja je finansirala projekt. 

Galeriju će voditi Udruženje “Kultura sjećanja”, a predstavnik organizacije Ivica Pandžić rekao je da je otvaranje Galerije određeno upravo za 12. juli, iz simboličnih razloga. 

“Izabrali smo upravo ovaj dan, koji će biti i Dan galerije da bismo označili taj Dan poslije, dan od kojeg i počinje kultura sjećanja i sjećanje na genocid počinjen u Srebrenici”, ističe Pandžić. 

Istakao je značaj ove galerije koja će čuvati sjećanje na genocid počinjem nad Bošnjacima i muslimanima Srebrenice.

Pandžić je istakao ulogu fotografa Tarika Samaraha u kreiranju ove galerije. 

Kada Hotić uime majki Srebrenice otvaranje ove galerije ocijenila je kao vraćanje nade u ljude te istakla značaj sjećanja.

Otvaranje galerije kao jedina institucija vlasti podržala je Općina Stari Grad. 

Načelnik Općine Ibrahim Hadžibajrić pozdravio je otvaranje ove galerije koja nastoji sačuvati sjećanje na tragediju Srebrenice. 

Reisu-l-ulema IZ-a u BiH Mustafa ef. Cerić rekao je da mu je od svih događaja kojima se obilježava godišnjica genocida u Srebrenici otvaranje Memorijalne galerije događaj kojim se najviše ponosi. 

Kako je rekao Cerić Srebrenica je velika škola. Škola nakon koje se treba truditi da buduće generacije imaju bolju budućnost.

Zamjenik premijera Republike Turske Bekir Bozdag rekao je da je došao da bi odao počast stradalima u genocidu u Srebrenici. 

“U Srebrenici se desio jedan od najvećih genocida,koji je drugačiji od svih ostalih, jer je Srebreničanima obećana zaštita i oni su predali svoje oružje. Ne treba osuđivati samo one koji su počinili genocid nego i one koji su trebali da ga spriječe a to nisu uradili” rekao je Bozdag. 

Istakao  je edukativnu ulogu ove galerije te istakao da narodi u BiH trebaju biti složni i raditi zajednički za budućnost Bosne i Hercegovine. 

Svi govornici posebnu su naglasili ulogu fotografa Tarika Samaraha koji se izborio za ovaj prostor i da se Galerija otvori te osmislio njen koncept.

Izložbena postavka Galerije smještena je na 300 kvadratnih metara – veći dio galerijskog prostora namijenjen je stalnoj postavci, dok je drugi dio predviđen za privremene izložbe. 

Autori stalne postavke i izlagači su Memorijalni centar Srebrenica-Potočari, Udruženje Pokret majke enklava Srebrenice i Žepe, Institut za nestale BiH, Inicijativa mladih za ljudska prava YIHR/Fama, Cinema for Peace Foundation/Videoarhiv genocida/ Genocide Film Library Bosnia-Herzegovina i fotograf Tarik Samarah. 

Svi koji žele posjetiti ovu galeriju to mogu učiniti tokom 12. i 13. jula, od 09.00 do 21.00 sati, te od 27. jula kada će Galerija i zvanično biti otvorena za javnost.

(sutraba)

Leave a Reply