Institucije vlasti na svim nivoima u BiH moraju prepoznati značaj zaštite majčinstva, porodice i djece, te rješavanje trenutnog diskriminirajućeg stanja u ovoj oblasti uvrstiti kako jedan od prioriteta u svoje planove i programe rada, saopćilo je Udruženje “Vesta” iz Tuzle povodom 13. maja, Međunarodnog dana majki.
Prema trenutnom pravnom okviru, u BiH postoji 12 različitih rješenja kada je u pitanju reguliranje prava majki porodilja u BiH.
Posebno složena situacija je u Federaciji BiH, gdje nadležnost dijele entitet i kantoni na način da se na entitetskom nivou utvrđuje zakonski okvir, a kantoni su nadležni za implementaciju i isplatu porodiljnih naknada.
Problem predstavlja to što kantonalni zakoni nisu međusobno usklađeni, u nekim kantonima zakoni nisu uopće doneseni, a u nekim su na snazi privremene odluke kojima je regulisano pitanje isplate porodiljnih naknada.
“Činjenica da se u BiH bilježi stalno smanjenje nataliteta, posebno u onim dijelovima gdje pitanje zaštite majčinstva nije adekvatno regulirano, ukazuje na potrebu usmjeravanja pažnje nadležnih institucija u BiH na rješavanje ovog pitanja. Ovo su samo neke od mnogobrojnih posljedica koje uzrokuju neadekvatna zakonska rješenja u pogledu zaštite prava majki porodilja i porodice sa djecom u BiH. Ukoliko se ovom problemu ne posveti dužna pažnja, suočićemo se sa dugotrajnim i značajnim posljedicama po zdravlje majki, djece i porodice generalno”, navodi se u saopćenju.
(dnevniavazba)