Turisti traže da vide i spomenik “ikar” konzervi

0

Turisti traže da vide i spomenik

Od januara do aprila Sarajevo je posjetilo 60.907 turista. Goste iz 102 države najviše privlače stara gradska jezgra, Begova džamija, ratni tunel u Butmiru te borbene linije oko grada.

– Očarani su Baščaršijom. Prema povratnim informacijama koje dobivamo od turista, najviše im se dopadaju muzeji, džamije i crkve i fascinira ih što su vjerski objekti udaljeni jedan od drugog samo po nekoliko metara – kaže Asja Hadžiefendić-Mešić, portparol Turističke zajednice KS.

Prema njenim riječima, prilikom nedavne posjete Sarajevu grupa Slovenaca interesirala za spomenik “ikar” konzervi koja se nalazi kod Historijskog muzeja.

– Goste iz Amerike najviše interesira gdje mogu naći zid s natpisom Sarajevo u fontu “Coca-Cole”, a to im je poznato kao kadar iz filma “Odmor u Bosni” s Ričardom Girom (Richard Gere). Taj plakat je radio dizajnerski tim “Trio”. Veliku pažnju turista privlače i tradicionalna jela – rekla je Hadžiefendić-Mešić.

Ono što nam najviše zamjeraju jeste to što tramvaji zbog radova na pruzi ne voze prema gradu pa moraju presjedati u autobuse.

Najduže boravili Kuvajćani

Prema podacima Turističke zajednice, Sarajevo je prošli mjesec posjetilo 24.770 turista, što je 9,7 posto više u odnosu na april 2011. godine. Najviše je bilo gostiju iz Hrvatske, Turske, Slovenije, Srbije i Njemačke, dok su u našem gradu najduže boravili Kuvajćani, Rusi, Rumuni, Irci i Novozelanđani.

(dnevniavazba)

Leave a Reply