U DNK laboratoriji Instituta za sudsku medicinu godišnje se obavi oko 250 testova spornog očinstva, a rezultati pokazuju da svaki treći testirani muškarac nije otac djeteta.
Rukovodilac DNK laboratorije na tom Institutu dr. Oliver Stojković kazao je da statistike pokazuju da praktično oko 80 muškaraca koji se testiraju u toj laboratoriji dobiju rezultat koji, zapravo, isključuje njihovo očinstvo.
“Na godišnjem nivou, to je praktično svaki treći testirani muškarac. Pri interpretaciji ovih statistika ne smijemo zaboraviti da se one odnose na osobe koje već imaju neki razlog da sumnjaju u svoje očinstvo, pa stoga i dolaze na testiranje”, kazao je Stojković, dodajući da je u opštoj populaciji taj broj znatno manji i iznosi oko 10 posto.
Godišnje oko 100 vještačenja obavi se po naredbi suda, a ostali testovi rade se po privatnim zahtjevima stranaka. Među testovima po privatnom zahtjevu, najveći broj testova (oko 100 godišnje) se obavlja uz identifikaciju stranaka, u proceduri koja obezbjeđuje da kasniji nalazi mogu biti vjerodostojni dokaz u eventualnom naknadnom sudskom postupku.
Preostalih pedesetak testova godišnje uradi se na materijalu koji se dostavlja u laboratoriju, poštom ili lično, prenosi Tanjug.
“Međutim, ovakvi testovi se kasnije ne mogu koristiti kao dokaz na sudu, već samo za rješavanje nekih dilema koje stranke imaju same sa sobom, s obzirom da vještaci Instituta ne mogu biti sigurni od kojih osoba su uzorci konkretno prikupljeni”, objasnio je Stojković.
Kako je naveo, cijena DNK analiza iznosi između 12.000 i 60.000 dinara, u zavisnosti od vrste testa, broja i tipa uzoraka koji se analiziraju. Standardna cena vještačenja u sudskom postupku iznosi nešto više od 32.000 dinara.
Kada je riječ o načinima ujtvrđivanja očinstva, kao standardni uzorak za DNK analize uzima se bris sluzokože usne duplje, a procedura za uzimanje takvog uzorka je potpuno bezbjedna i bezbolna.
Rezultati testova su gotovi već za pet do šest sati, tako da se nalaz onima koji se testiraju javlja telefonom najčešće već sutradan, kazao je Stojković.
Utvrđivanje očinstva moguće je i u trudnoći, pa je tako već od devete nedjelje moguće uzeti uzorak. To se čini u ginekološkim ordinacijama, a procedura je bezbjedna za plod i dalju trudnoću.
Čak i kada “sporni” otac više nije živ, njegovo očinstvo se može testirati na više načina, a najpre uz pomoć njegovih bliskih srodnika.
Očinstvo je moguće utvrditi i ako je prije smrti osoba liječena u nekoj zdravstenoj ustanovi i ukoliko su joj u okviru neke dijagnostičke procedure uzimani isječci nekog tkiva ili organa. “Tada se, na zahtjev suda, takvi uzorci mogu preuzeti i analizirati”.
Na sličan način u sudskom postupku u laboratoriji obavlja se i identifikacija tijela preminulih osoba koje ne mogu biti identifikovane na drugi način. Tada se rade isti testovi, ali je način zaključivanja suprotan.
“Mi znamo da je neka nestala osoba na primjer djete nekog para ljudi, a DNK analizama pokušavamo da vidimo da li se osoba čiji je uzorak uzet prilikom obdukcije poklapa po DNK analizama sa roditeljima nestale osobe”, kazao je on.
Ako se nalazi podudare, može se izdati potvrda o smrti i obaviti upis u matičnu knjigu umrlih. Godišnje ima između 50 i 80 takvih identifikacija, uglavnom sa teritorije Beograda, ali i iz drugih krajeva zemlje.
Osim na Institutu za sudsku medicinu u Beogradu i Novom Sadu, procedure DNK analize obavljaju se i na Biološkom fakuletu u Beogradu, ali i na nekim privatnim klinikama.
(Bportal.ba)
(bportalba)