Reis Cerić je u uvodnom govoru u ime IZ-a u BiH čestitao građanima Mostara i Hercegovine na obnovljenom kompleksu. Govoreći o čistoći duše udahnute u čovjeka, reis je naglasio da su “duša i potrebe duše nešto što povezuje sve religije”.
Cerić je potom pozvao Turke da u velikom broju posjete izvorište Bune i pročiste svoju dušu kao što to rade kršćani iz cijelog svijeta pojsećujući Međugorje.
“Dolaskom ovdje, svi treba da napojimo duh, da ne zakržlja. Mi smo zakržljali narod. Ovdje treba da osjetimo duhovnost s kojom smo rođeni. U našoj prirodi je da volimo i poštujemo druge”- rekao je Cerić.
Napomenuvši kako u Blagaj, na otvorenje Tekije, nije mogao doći turski ambasador Ahmet Yildiz zbog posjete Sarajevu ministra vanjskih poslova Republike Turske Ahmeta Davutoglua, Cerić je ministru na turskom jeziku poručio “hošgeldiniz” (dobrodošli).
Otvorenju tekije u Blagaju prisustvovali su i predsjednik Sabora IZ-a u BiH Safet Softić, šejh Sirrija Hadžimejlić, direktor Vakufske direkcije IZ-a u BiH Senaid Zaimović, kao i predstavnici katoličke i pravoslavne crkve u BiH, turističkih zajednica i agencija, te brojni građani Blagaja i Mostara.
Turska turistička kompanija Fidan Tours završila je restauraciju, 600 godina stare tekije u Blagaju pored Mostara, koju su joj lokalne vlasti dale na 33 godine korištenja.
U intervjuu za agenciju Anadolija, direktor Fidan Toursa Ali Dokumaci, izjavio je da su u okviru projekta restaurirana i musafirhaha i imaret, koji su srušeni prije 100 godina. Napominjući da su restauracijski radovi trajali godinu dana, Dokumaci je naglasio da Turci ponovo u rukama imaju kulturno-historijsko blago svojih predaka i da će na osnovu ugovora potpisanog između Islamske zajednice u BiH, Muftijstva mostarskog i turske firme Fidan, u naredne 33 godine u tekiji hizmetiti dobri ljudi.
Tekiju na izvoru rijeke Bune u Blagaju sagradili su prije 600 godina derviši koji su došli iz Anadolije. U tekiji se nalazi i mezar u kojem je navodno ukopan Sari Saltuk. Tekija je bila zatvorena u doba bivše Jugoslavije, a ponovno je otvorena po sticanju nezavisnosti Bosne i Hercegovine.
Danas je tekija na Buni jedna od najposjećenijih turističkih destinacija u našoj zemlji. Najveći interes za posjetu ovog turističkog dragulja pokazuju turisti iz Turske. U tekiji se svakog četvrtka priređuju derviški obredi zikra, a svakog maja se organizira vjerska manifestacija mevluda na kojoj, pored derviša iz zemlje i regije, učestvuje na desetine hiljada ljudi.
(Dnevni Avaz)