To ostaje pod znakom pitanja, isto kao i kod većine ciljanih ubistava koja se izvršavaju po nalogu američke tajne službe CIA.
Ljutnja pakistanske vlade sve je očiglednija, ona upozorava da su napadi bespilotnim letjelicama ilegalni i da narušavaju suverenitet i teritorijalni integritet zemlje.
Obamina strategija postaje problem i za saveznike, npr za Njemačku. Peter Rudolf, šef istraživačke grupe “Amerika” pri Fondaciji nauka i politika, kaže da nije isključeno da SAD koriste informacije njemačke tajne službe kako bi ušle u trag teroristima i ubile ih.
Rudolf podsjeća da su u Pakistanu, u napadima američkih bespilotnih letjelica, ubijeni i njemački državljani.
“Očigledno se radi o vrlo osjetljivoj temi – posebno kada je ubijen neki njemački državljanin, koji je, po mišljenju Amerikanaca, umješan u terorističke radnje. Treba li onda da se povede istraga protiv tajne službe jedne prijateljske zemlje”, pita Rudolf.
Za stručnjake međunarodnog prava odlučujuće je pitanje da li se bespilotne letjelice koriste u okviru ratnih dejstava, jer samo u tom slučaju njihovo korištenje je legalno?
Ipak, i tada se postavlja pitanje pod kojim uslovima su korištene, objašnjava Ridiger Volfrum, direktor Odjeljenja za međunarodno pravo pri Institutu Maks-Plank.
Tako je napad na nekog komandanta talibana, čak i na pakistanskoj teritoriji, dozvoljen, ukoliko u tom napadu niko drugi smrtno ne strada. Ako u napadu pogine mnogo civila, onda bi to bio ratni zločin, kaže Volfrum za Dojče vele.
(sutraba)