Autor M. GUŠIĆ | Objavljeno 20.05.2012. u 06:10
Do 23. maja trajat će konkurs za izbor nove Uprave “Elektroprijenosa BiH”, nakon čega će biti održana sjednica Upravnog odbora (UO) ove državne kompanije, a samim tim trebala bi konačno biti poznata i njena sudbina.
Međutim, izvršni direktor za pravne poslove ovog preduzeća Ramiz Mehmedagić za “Dnevni avaz” iznio je stajalište da ne samo da neće biti izlaza iz stanja paralize nego će nova Uprava biti posljednji udarac koji će “Elektroprijenos BiH” definitivno podijeliti po entitetskim linijama.
Odnos kapitala
– Sadašnji v. d. članova Uprave “Elektroprijenosa BiH”, koji su na funkciji od 2009., odolijevali su Dodikovim nastojanjima da na sve moguće načine rasturi kompaniju. Tome je sada došao kraj, jer članovi Uprave iz RS redom su stranački ljudi koji će ovu kompaniju, po nalogu svojih šefova, dokrajčiti – rekao je Mehmedagić.
Prema njegovim riječima, najveći krivci za ovakvo stanje su sadašnji premijeri entiteta, jer su prihvatili principe koji su podloga za podjelu ove kompanije.
– Problem je u tome što je odlučeno da se izvrši investiranje u skladu s odnosom kapitala. Budući da se radi o odnosu 58 naprema 42 posto u korist FBiH, morat će se uraditi dva investiciona plana. A čim imate dva investiciona plana, to više nije jedno preduzeće – upozorava Mehmedagić.
Problem je, kaže on, i u tome da će svaki od članova šestočlane Uprave moći u svakom trenutku blokirati bilo koju odluku.
Tri područja
– Sve odluke, dok se ne promijeni Statut, donosit će se konsenzusom. Taj princip u suprotnosti je s državnim zakonom, gdje stoji da se sve odluke u “Elektroprijenosu BiH” donose većinom glasova, osim onih za koje je predviđen konsenzus. Mislim da nema više nikakve nade da se ovo preduzeće spasi. Više ne polažem nadu ni u OHR ni u Vijeće za implementaciju mira (PIC), jer oni više s tim nemaju ništa – kaže Mehmedagić.
Prema njegovim riječima, iz RS je već ponuđen statut koji predviđa tri umjesto trenutna četiri operativna područja “Elektroprijenosa”, i to podijeljena prema entitetskim linijama. Ovo, smatra on, pokazuje pravu budućnost državne kompanije.
– Država bi tu imala samo koordinacionu ulogu. Znači ništa! To bi tada bila korporacija, svaka bi članica bila u najvećoj mjeri samostalna i mogla bi izaći kad god poželi. To je elegantan način podjele – zaključuje Mehmedagić.
Šta kažu u Vladi FBiH
– Konsenzus je dobar alat za visoke demokratije gdje sve funkcionira kako treba. Međutim, kod nas nije propisan državnim zakonom, tako da, ako se ne mognemo dogovoriti konsenzusom, odlučivat će akcionari. Što se tiče pokušaja da se podijeli ova kompanija, evidentno je da oni postoje, međutim, ne mislimo da će ova kompanija biti podijeljena. Previše su SAD i Evropska komisija uložili u to da bi pustili da se firma tek tako rasloji – saopćeno nam je u Vladi FBiH.
(dnevniavazba)