Na red su došle i škole: sa zidova se skidaju vođine slike, a njegovi se predmeti zamjenjuju novim, modernim nastavnim programom.
No, proces tranzicije je sve osim lagan.
Dok je “Veliki vođa” bio na vlasti, u nastavnom programu obavezno se izučavala njegova lična politička i sociološka ideologija.
Poput “druga” Tita i brojnih drugih lidera, učionice su uredno krasile i njegove slike.
Gaddafijeva “Zelena knjiga” đake je trebala naučiti da bi koncept “Džamahirije i masa” bio uspjeh za cijeli svijet.
Otirač za noge
Nove vlasti su se već dale na posao revidiranja historije, a do jučer obavezni predmeti su izbačeni iz školskog programa.
Kažu, djeci nije bilo lako već od najranijih godina veličati Gaddafijevu ličnost.
“Postojali su predmeti poput ‘Nauke o politici Džamahirije’, koji su se učili iz Gaddafijeve ‘Zelene knjige’. To je potpuno besmisleno. Sada smo takve predmete izbacili, a djecu učimo nečemu što zovemo ‘Nacionalna nauka’, koja se fokusira na teme poput demokratije, ljudskih prava, multikulturalnosti, slobodnih izbora i političkih stranaka”, kaže Suleiman Khoja, zamjenik ministra obrazovanja Libije.
Gaddafi, koji je vladao 42 godine, sa vlasti je zbačen, a zatim ubijen u oktobru prošle godine.
Od tada do danas jedina njegova slika, koja je ostala u jednoj školi u Tripoliju, sada se koristi kao otirač za noge.
Velike promjene
“Predmet ‘Historija’ doživio je velike promjene. Ono što smo do sada učili bilo je potpuno iskrivljeno i daleko od stvarnosti. Historija bi trebala odisati poštenjem, jer će generacije koje dolaze o tome suditi”, rekao nastavnik Najib al-Azzabi.
No, ne mijenjaju se samo predmeti. I sve škole prolaze kroz proces promjene imena.
Umjesto datuma Gaddafijevih uspjeha, sada se slavi početak revolucije i dani kada je svrgnut sa vlasti.
“Nastava je sada mnogo bolja, učitelji bolje objašnjavaju stvari. Ranije nisu baš bili motivirani, jer su ionako samo ponavljali ono što je želio Gaddafi, a to je sve bilo pogrešno”, kaže učenik Taaj Abdul-Majeed.
U nastojanju da tranziciju učine što lakšom, vlasti su za ovu godinu odobrile besplatnu podjelu udžbenika.
No, u državi koja ima jednu od najnižih stopa pismenih ljudi u svijetu, trebat će još mnogo napora da se stvari dovedu u red.
(AJ Balkans)
(minberba)