Kina “protjerala” Al Jazeeru

0

Kina Ovaj Al Jazeerin kanal izrazio je razočaranje u datu situaciju, rekavši kako nastavlja zahtijevati svoju prisutnost u Kini.

Kanal je tražio dodatne vize za dopisnike za neko vrijeme kroz uobičajene postupke, ali one nisu odobrene.

“Baš kao što kineski novinski servisi slobodno pokrivaju svijet, očekujemo iste slobode u Kini za bilo kojeg novinara Al Jazeere”, navodi ovaj kanal.

Melissa Chan, dopisnica Al Jazeera English iz Kine od 2007. godine, tokom svog petogodišnjeg boravka u toj zemlji podnijela je skoro 400 izvještaja.

Pokrivala je teme o ekonomiji, unutarnjoj i vanjskoj politici, okolišu, socijalnoj politici te ljudskim pravima i pravima iz domena rada.

“Mi smo radili vrhunski posao, pokrivajući sve segmente u Kini, rekao je Salah Negm, direktor vijesti na Al Jazeeri English.

On je naglasio kako urednička politika Al Jazeere podrazumijeva medijsko pokrivanje sa svih strana, te da ovaj kanal svojim glasom govori u ime “bezglasnih” i da njeni novinari izvještavaju o teškim vijestima pa ma gdje one bile.

Slučaj Chan označava pravo pogoršanje u kineskom medijskom okruženju

“Predani smo našoj medijskoj prisutnosti u Kini. Baš kao što kineski novinski servisi slobodno pokrivaju svijet, očekujemo iste slobode u Kini za bilo kojeg novinara Al Jazeere. Al Jazeera Media Network nastavit će raditi s kineskim vlastima, kako bismo ponovo otovorili naš ured u Pekingu”, kazao je Negm.

Bob Dietz iz Odbora za zaštitu novinara, sa sjedištem u New Yorku izjavio je da je slučaj Chan prvo protjerivanje novinara od 1998. godine, te da on označava pravo pogoršanje u kineskom medijskom okruženju i šalje poruku o nepoželjnoj međunarodnoj medijskoj pokrivenosti.

Godine 1998. Kina je protjerala japanskog i njemačkog novinara zbog posjedovanja navodnih državnih tajni. U skorije vrijeme protjerano je nekoliko stranih novinara iz Kine koji nisu bili akreditovani, niti imali dozvole za rad.

(sutraba)

Leave a Reply