Inzko: RS atakuje na BiH, Federacija na reforme
“Lideri šest najjačih stranaka u državi su 28. decembra postigli veliki politički sporazum koji je uključivao formiranje Vijeća ministara BiH, nakon gotovo 15 mjeseci od oktobarskih izbora 2010. godine. Sporazum je uključivao i obavezu usvajanja budžeta za 2011. godinu i dva ključna zakona, Zakon o državnoj pomoći i Zakon o popisu stanovništva, napomena je Inzkovog izvještaja, u kojem stoji da je brzo nakon toga uslijedilo formiranje Vijeća ministara – 10. februara 2012”.
Naredna dobra vijest, po mišljenju visokog predstavnika, dogodila se 9. marta ove godine, kada su lideri šestorke potpisali sporazum o rješenju pitanja vojne i državne imovine, čime će se otvoriti put za BiH u punopravno članstvo u MAP-u.
Napominjući da nije ostvaren nijedan od pet ciljeva i dva uvjeta za zatvaranje OHR-a, Inzko u izvještaju ističe ohrabrujuće znake napretka. Sporazum o vojnoj i državnoj imovini otvara vrata potencijalno prihvatljivog i održivog rješenja za pitanje raspodjele imovine između države i drugih razina vlasti, kao i prihvatljivog i održivog rješavanja vojne imovine, što su ujedno dva od pet ciljeva i dva uvjeta koje je utvrdio Upravni odbor Vijeća za provedbu mira (PIC) kako bi se zatvorio OHR.
“Osim toga, PIC je temeljito razmotrio i mogućnost okončanja supervizije nad distriktom Brko, čime smo na putu ka ostvarenju još jednog cilja. Međutim, postoji i dalje dinamika nacionalističke politike i spremnost nekih za osporavanjem mirovnog sporazuma, posebice suvereniteta i teritorijalnog integriteta zemlje, naglašava Inzko u izvještaju u kojem se potcrtava da se ova zapažanja odnose na političare iz Republike Srpske, posebice na njenog predsjednika Milorada Dodika koji redovno BiH naziva državnom zajednicom, a RS državom jednog konstitutivnog naroda”.
Sporni zakoni
Akcije protiv državnih institucija RS provodi i kroz pokušaje ukidanja Zakona o Sudu i Tužiteljstvu BiH.
“Potkopavanja se pokušavaju uraditi i Zakonom o sudovima RS-a, donesenim u decembru 2011, te izmjenama i dopunama Izbornog zakona RS-a kojim se umanjuju ovlasti Centralne izborne komisije (CIK) BiH. Vlasti RS-a su, također, pokušale vratiti RS-u dio državnog inozemnog duga mimo ovlaštene institucije na državnoj razini”, naglašava se u Inzkovom izvještaju, u kojem stoji i zabrinutost zbog zbivanja u Federaciji BiH koje uključuju očite pokušaje kočenja reformi.
Dodao je da i dalje postoje veliki problemi oko izbora u Srebrenici i Mostaru, gdje politički lideri moraju naći najbolje rješenje koje ne bi dodatno unazadilo napredak postignut u BiH u proteklih nekoliko mjeseci.
(sutraba)