Francuzi su u nedjelju odlučili povjeriti upravljanje državom ljevičaru Francois Hollandueu, predvodniku u poticajnim programima vlade, koji je rekao da bi država trebala zaštititi potlačene.
Inače blag i ljubazan, kao predsjednik će naslijediti državu u velikim dugovima, u kojoj vlada podijeljenost u stavu kako integrirati imigrante u društvo, a održati nacionalni identitet. Mnoga će tržišta pažljivo pratiti njegove prve poteze na poziciji predsjednika.
Hollande je izvukao tijesnu pobjedu nad tvrdokornim, pažnje željnim Nicolas Sarkozyem, koji je održavao dobre odnose sa Sjedinjenim Američkim Državama, ali je zemlju vodio kroz najveće ekonomske probleme od Drugog svjetskog rata i čija se politika pokazala previše gorkom da bi je birači progutali.
“Štednja više ne može biti neizbježna!” uzviknuo je Hollande u pobjedničkom govoru nakon iznenađujuće kampanje koja je od neprimjetne političke figure napravila pravoga državnika. Hollande će preuzeti predsjedničku funkciju 16. maja.
Obraćajući se nepreglednoj masi građana, Hollande se predstavio kao promjena koja će zahvatiti cijelu Evropu.
“U svim glavnim gradovima…postoje ljudi koji se, zahvaljujući nama, nadaju, očekuju nas i žele da mjerama štednje dođe kraj,” rekao je Hollande svojim pristalicama, okupljenim u ponedjeljak na Place de la Bastille u Parizu. “Vi ste pokret koji se budi u cijeloj Evropi, a možda i svijetu.”
Slavlje se nastavilo i nakon ponoći i platou Francuske revolucije, sa brojnim građanima koji su mahali zastavama Francuske, Evropske unije i zastavama njihovih sindikata, penjući se po okolnim stubovima. Ljevičari su i više nego stretni što konačno imaju jednog od njih na čelu države po prvi put od odlaska takođe socijaliste, Francois Mitterranda, koji je funkciju predsjednika vršio od 1981. do 1995. godine.
Sarkozy je posljednja žrtva vala bijesa glasača zbog smanjenja javne potrošnje u Evropi, koji je uzrokovao pad mnogih vlada i lidera u posljednjih nekoliko godina. U Grčkoj su parlamentarni izbori, održani u nedjelju, vide kao kritični korak za zemlju i izvlačenje iz duboke finansijske krize koja se osjeti na tržištima širom svijeta. Na opšte izbore u Njemačkoj i lokalne izbore u Italiji takođe se gleda kako na ispit za politike tamošnjih vlada.
U Francuskoj, sa 95 posto prebrojanih glasova, zvanični rezultati govore da je Hollande osvojio 51.6 posto glasova, a Sarkozy ostao na 48.6 posto, rečeno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova. Odziv birača od 81 posto je takođe bio veliki
(REUTERS)