‘Vjerovanje,reforma, nada – u Parizu održan 29. godišnji susret muslimana Francuske
Muslimani u Francuskoj sačinjavaju oko 10 % od ukupnog broja stanovništva te zemlje. Procjenjuje se da polovina od njih posjeduje francusko državljanstvo. Navedeni podatak ukazuje da je Francuska, zapadno-evropska zemlja sa možda najvećim brojem muslimana. Većina muslimana u ovoj zemlji vuče porijeklo iz Magreba (Alžir, Maroko, Tunis). Muslimani Francuske djeluju kroz više unija, tj. muslimanskih zajednica. UNIJA ISLAMSKIH ORGANIZACIJA FRANCUSKE (UNION DES ORGANISATIONS ISLAMIQUES DE FRANCE – UOIF) se posebno ističe svojim radom i angažmanom, ali i neovisnošću i nepoltronskim odnosom prema Francuskoj državi. Možda je to glavni razlog koji je uticao i utiče da pomenuta zajednica dobije najveće povjerenje francuskih muslimana. Od mnogobrojnih aktivnosti koje organiziraju vrlo uspješno je i Godišnji susret muslimana Francuske, koji se održava svakog proljeća u impozantnom ekspozicionom parku u Buržeu (Bourget), nadomak Pariza.
Ovogodišnji susret muslimana Francuske se održavao od 6. do 9. aprila. Bošnjačko omladinsko udruženje iz Luksemburga, Unija mladih aktivista – UMA, organiziralo je posjetu pomenutom događaju, što mi je omogućilo da budem jedan od ovogodišnjih posjetitelja te značajne manifestacije. U redovima koji slijede, cijenjeno čitateljstvo će biti u prilici, upoznati se sa načinom organiziranosti i odvijanjem minulog, 29. po redu Susreta muslimana Francuske. Tema susreta je bila – „VJEROVANJE, REFORMA, NADA“.
Izgradnja džamija
Susret se održavao u nekoliko ogromnih ekspozicionih sala. Pred i oko svakog ulaza se nalazio veliki broj aktivista raznih džemata, na desetine njih, koji sakupljaju dobrovoljne priloge za konstrukciju džamija i islamskih centara, a čije izložene makete i fotografije projekata ukazuju da se radi o divnim i modernim zdanjima koji će uskoro dodatno krasiti pejzaž francuskih gradova. Značajno je pomenuti de je u Francuskoj već u funkciji više od 2 000 džamija i mesdžida.
Štandovi – trgovina, davet, asocijacije i obrazovne ustanove
U prvoj sali se nalazilo na stotine štandova. Po ponudi istih, mogli bismo ih podijeliti na trgovačke, koji nude širok izbor „islamske“ odjeće, literature, DVD-a, postera, mirisa, hrane i slično. Pored trgovačkih, nemali je broj davetskih štandova, koji besplatno ili po vrlo povoljnoj cijeni nude islamsku literaturu, brošure, letke i slično, prvashodno namijenjenih nemuslimanskoj populaciji. Pored njih, tu su i štandovi raznih islamskih
udruženja, humanitarnih i davetskih organizacija, interkulturalnih asocijacija i slično. Posebno su mi privukli pažnju štandovi islamskih osnovnih i srednjih škola, ali i fakulteta i instituta, kojih je sve više na teritoriji Francuske. U tom kontekstu, zanimljivo je istaći da se pomenute privatne obrazovne institucije generalno odlukuju kvalitetnim programom nastave i odličnim rezultatima koje postižu na raznim školskim takmičenjima na nivou opština i države.
Omladina od koje se može učiti
Druga ekspoziciona sala je, zbog svoje ponude, nazvana – Omladinski paviljon. Naime, na desetine štandova nude informacije o raznim omladinskim udruženjima koja okupljaju muslimane. Među njima su i udruženja muslimanskih studenata raznih univerziteta i smjerova. Shodno tome da smo i sami članovi omladinskog udruženja, posebno smo se interesirali za njihov rad. Malo je reći da smo oduševljeni njihovim način organiziranosti i angažmana koji se odlikuje visokom dozom idejnosti i kreativnosti, a kao rezultat istog, i efikasnosti onoga što rade. Sa nekima od pomenutih omladinskih udruženja smo ostvarili kontakte, nadajući se da ćemo u skoroj budućnosti biti u prilici surađivati u radu na projektima od obostranog interesa.
Znameniti predavači i Kur’anski učači
Sala sa pozornicom u ekspozicionom parku je predviđena za održavanje predavanja, učenje Kur’ana, izvođenje ilahija i drugog prigodnog programa. Predavači su renomirani islamski učenjaci i znanstvenici, među kojima je značajno pomenuti Tarika Ramadana, Ahmeda Jaballah, Omera Abdulkafia, i drugi. Od poznatih učača Kur’ana, učesnika u programu, je nadaleko poznati Mišari Rašid el-Afasi iz Kuvajta. Među govornicima se također nalazila i dobitnica Nobelove nagrade za mir za 2011. godinu, iz Jemena, Tevekul Karmen. Pored gore nabrojanih učenjaka, prisutni su bili u prilici da se okoriste sa predavanjima i savjetima od desetine drugih manje poznatih alima, daija i daijki, francuskog govornog područja.
Zanimljivo je napomenuti da je jedan od pozvanih referenata, koji je u prvi mah potvrdio svoje učešće i šejh Jusuf el-Karadavi, ali mu je u međuvremenu zabranjen ulaz u Francusku, prvenstveno zbog njegove nesebične podrške pravednoj borbi napaćenog palestinskog naroda. Shodno tome da šejh Karadavi posjeduje diplomatski pasoš, predsjednik Sarkozi je lično intervenisao kod emira Katara, s ciljem sprečavanja šejh Karadavija u njegovoj namjeri da posjeti muslimane Francuske. Nažalost, to nije bio jedini slučaj zabrane, već su iz istih razloga, francuske vlasti onemogućile učešće na manifestaciji još čak četvorici renomiranih islamskih učenjaka, među kojima se nalazi i bivši Glavni muftija za Palestinu, Ikrime Sabri, kao i renomirani Saudijski učenjak, Aid el-Karni. Svi nabrojani su proglašeni i okarakterisani kao „radikalni“ kritičari cionističkog režima.
Zaključak
Nakon svega što smo bili u prilici da vidimo i čujemo tokom ove manifestacije, sa sigurnošću možemo potvrditi da je ovogodišnji susret muslimana Francuske doživio pravi uspjeh. Organizator susreta procjenjuje da je i ove godine zabilježen broj od oko 150 000 posjetitelja. Izvanredna organizacija, zanimljivi predavači, razni kvizovi i takmičenja, bogata ponuda štandova uz nesebičan angažman muslimanske omladine, uticali su da poželimo da i naredne godine budemo dio ove manifestacije, nadajući se da će se među predavačima naći i neki bošnjački alim.
Autor. ĆEMAN Muhamed
akos.ba
(akosba)