Visoki procent PTSP-a kod demobiliziranih boraca

0

Visoki procent PTSP-a kod demobiliziranihboraca

 

Od 500 demobiliziranih boraca iz Kantona Sarajevo, koliko ih je obuhvaćeno istraživanjem Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo o zastupljenosti posttraumatskog stresnog poremećaja (PTSP), njih 73 posto imaju neki sa stresom povezani poremećaj, dok je čak 62 posto onih koji već imaju simptome PTSP-a,…

…  rečeno je danas u Sarajevu tokom prezentacije rezultata tog istraživanja.

Neuropsihijatrica Nermana Mehić-Basara, šefica Stručnog istraživačkog tima i direktorica Zavoda za alkoholizam i druge toksmikomanije KS-a, istaknula je da je istraživanje provedeno prošle godine od aprila do septembra na uzorku od 500 ispitanika u okviru jedinstvene organizacije boraca – JOB Kantona Sarajevo, s područja općina Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo, Novi Grad, Ilidža, Vogošća, Ilijaš, Trnovo i Hadžići, putem prilagođenog anketnog upitnika.

Većina ispitanih osoba u ovom istraživanju, kako je rečeno,  imali su od 45 do 54 godine, a tokom agresije na BiH između 25 i 38 i od ukupnog broja ispitanih njih 92,2 posto su muškarci, dok je ženski dio ispitanika 7,8 posto.

Mehić-Basara  je kazala da je istraživanje planirano Akcionim planom sačinjenim radi provedbe Programa praćenja, prevencije i liječenja demobiliziranih boraca oboljelih od PTSP-a, kao i članova njihovih porodica za period 2008.- 2012. godina.

” Projekt se bavi identificiranjem osoba kod kojih je otkriven posttraumatski stresni poremećaj – PTSP, egzaktnim putem, znači na medicini zasnovanoj na dokazima i uspostavljanjem registra kako bi znali njihov tačan broj i koje su to osobe da im se u prioritetu pomogne. Ono što ovaj stručni tim još nije realizirao to je formiranje specijalizirane ustanove za tretman osoba koje imaju PTSP kako bi smo na najbolji način, ciljano i profilirano pristupili tom problemu”, kazala je Mehić – Basara.

U istraživanju su, kako je istaknula, bili dominatni muškarci, jer su bili u pitanju demobilizirani borci i borci koji su preživjeli logorsku torturu.

Pojasnila je da je PTSP oblik poremećaja koji može da se javi mnogo godina nakon traumatskog iskustva i da bilo kakvo ograničavanje dijagnoze, kao što je to kod nas propisano da se dijagnoza prizna do 1997.,  potpuno stručno neutemeljena i neopravdana te dodala da se Stručni tim zalaže da se ta zakonsko pravilo “izbaci” i da se oboljelima od PTSP-a omogući tretman čim im se pojavi bolest, jer smo i sada svjedocima novih slučajeva PTSP-a čiji uzroci sežu u rat i poslijeratni period.

Ona je kazala da je ovakvim projektima usljedila podrška na nivou KS-a, ali da je izostao adekvatan odgovor na federalnom nivou.

Zlatko Vuković, ministar zdravstva KS-a, kazao je da je u Kantonu Sarajevo potpuno zakonski uređeno liječenje oboljelih od PTSP-a i da je za njih urađena i dopunjena lista lijekova, da su im određena pomagala i sve ostalo što pripada toj populaciji te da će Kanton nastaviti da se ozbiljno bavi ovom problematikom.

(FENA)

Leave a Reply