Osim izvještaja o radu Rijaseta Islamske zajednice za 2011. godinu i budžeta za 2012., na dnevnom redu sjednice koja će biti održana u Sarajevu naći će se i prijedlog amandmana na Ustav IZBiH, ali i neka druga pitanja.
Pitanje sabornika
– Prije rasprave o amandmanima, na dnevni red uvrštena je rasprava o inicijativi Rijaseta za korjenitu izmjenu Ustava. Neki su već postavili pitanje zašto se ta inicijativa uopće našla na dnevnom redu, ali to je stvar sabornika. Također, pristigao je i jedan broj inicijativa kojima se traži izmjena predloženog dnevnog reda, odnosno zahtijeva da se u dnevni red doda tačka koja bi podrazumijevala donošenje odluke o raspisivanju izbora za reisu-l-ulemu – navodi Softić.
Saznajemo da su inicijative za odluku o raspisivanju izbora došle iz Mostarskog, Zeničkog, Tuzlanskog, Sarajevskog i Travničkog muftijstva, i to s potpisima sabornika iz tih muftijstava.
– Usvajanjem te odluke otklonile bi se sve kontroverze i špekulacije koje se dosta zlurado vežu uz ovaj izbor. Mislim da su sabornici duboko svjesni svoje odgovornosti i da neće dozvoliti da bilo ko naruši ozbiljnost institucije čiji su članovi – kaže Softić.
Za potpredsjednika Sabora IZBiH Edhema Bičakčića nije upitno da će današnja sjednica proći “u duhu propisa i Ustava IZ”.
Korjenite promjene
– Dosta je tačaka na dnevnom redu i pitanje je hoćemo li moći i završiti sjednicu za jedan dan. Kako god, smatram da u Saboru ima dovoljno pameti i mudrosti da se sva pitanja koja se nađu na dnevnom redu, bilo da je riječ o amandmanima ili inicijativama koje se spominju, razmotre na krajnje ozbiljan i odgovoran način – stav je Bičakčića.
Član Rijaseta IZBiH i član Ustavne komisije Sabora Fikret Karčić navodi za naš list da je Ustavna komisija svoj dio posla vezan uz utvrđivanje amandmana na Ustav IZ obavila u skladu s propisima.
– Vrlo je važno da se zna da promjena Ustava nema nikakve veze s izborom reisu-l-uleme i njegovog zamjenika. Na Saboru je da odluči hoće li prihvatiti amandmane koje smo mi predložili ili će se odlučiti za korjenitu promjenu Ustava s jedne strane, a s druge strane da donese odluku o pokretanju procesa za izbor reisu-l-uleme – ističe Karčić.
Sjednica Sabora IZBiH bit će zatvorena za javnost.
Latić: Ovo što rade je mimo islama
Profesor na Fakultetu islamskih nauka dr. Džemaludin Latić smatra da je sve što se događa u vezi s izmjenama Ustava IZBiH “mimo islama i vjerskih interesa muslimana”.
– Ja učim dovu da nam Allah dadne učenjake koji će šerijatizirati Islamsku zajednicu i da konačno naš narod izabere svoje vjerske predstavnike po islamskim propisima. Ovo što sada rade s amandmanima, nema nikakve veze s našom uzvišenom vjerom – tvrdi Latić.
(dnevniavazba)